Namaz Fıkhı: Namazın Edepleri ve Namazda İşlenen Mekruhlar

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Beni namaz kılarken nasıl görüyorsanız siz de öyle namaz kılın.” (Buhari, Edeb, 28)

DR. HÜSEYİN OKUR

Namaz dinimizin direği, en önemli ibadetlerinden biridir. İslam’ın şartlarındandır. Bu ehemmiyetinden ötürü namaza titiz bir şekilde hazırlanılması gerektiği gibi edası esnasında da namazın ruhuna aykırı olan davranışlardan sakınılması gerekmektedir. Namazda; farz, vacip, sünnet ve müstehap dışında yapılması hoş karşılanan, tavsiye edilen davranışlara “namazın edepleri”, yapılması hoş karşılanmayan davranışlara da “namazın mekruhları” denilmiştir. Genel olarak namaz için belirlenmiş şekilsel yapıya aykırı olan davranışlar ile namazın gerektirdiği saygı, tazim, tevazu, boyun bükme ve sükunet haline de aykırı olan ve namazda kalbi meşgul edecek, insanı ibadetin gerektirdiği kalp huzurundan ve huşudan alıkoyacak davranışlar mekruh sayılmıştır.

Namazın Edepleri

Namazların bazı adapları vardır, bunlara mendup da denilir. Bunların terk edilmesi masiyet sayılmaz ancak yapılması daha faziletli görülmüş ve daha ziyade sevap kazanmaya vesile olduğu bildirilmiştir.

Sayacağımız şeyler namaz kılan kimsenin yerine getirmesi gereken güzel edeplerdir:

1. Namazda hem ruhen hem bedenen sükunet, huzur ve Allah’a ibadet duygusu içinde bulunmak.

2. Üst elbiseyi açık bulundurmayıp düğmelemek ve erkekler için -yenleri varsa- ellerini yenlerinden dışarıya çıkarmak.

3. Kıyam halinde secde yerine, rükuda ayakların üzerine, secdede burnun iki yanına, oturuşta kucağa, selamda sağ ve sol omuz başlarına bakmak.

4. Yalnız başına namaz kılan için rüku ve secde tesbihlerini üçten ziyade yapmak.

5. Namazda esneme halinde ağzı tutmak ve dudakları dişlerle kapamak. Mümkün olmazsa sağ el ile kapamak. Öksürüğü ve geğirmeyi mümkün olduğu kadar engellemek.

Namazda İşlenen Mekruhlar

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2019 sayısında.