Mermerin Şıklığı

Evlerde sıklıkla görmeye alıştığımız mermerin ana mekanı mutfak olsa da hizmet alanı çoktan sınırı aştı diyebiliriz. Salon, oturma odası yahut yatak odasında kullanabileceğiniz her ürünün “Olursa mermerden olsun” diyeceğiniz bir örneğine ulaşmanız mümkün artık.

YEŞİM ŞENTÜRK

Asırlardır insanoğlunun elinin altında bulunan pek çok materyal, postmodern çağın getirdiği yeniliklerle bambaşka formlarda yeniden karşımıza çıkıyor. Teknolojinin ve günümüz tasarım anlayışının etkisiyle geleneksel duruşu değişen bu malzemeler yepyeni tasarımlarıyla kullanım ömrüne ömür katıyor. “Bakıra Serenat” başlıklı yazımızı hatırlayan okuyucularımız vardır. Mutfakta görmeye alışık olduğumuz bakırın mekanda edindiği rollerin nasıl değişip genişlediğini hep birlikte görmüştük. Bu defa mercek altında, aynı değişim hızını ve adaptasyonu yakalayan bir başka malzeme var: Mermer.

Neden Mermer?

Geçişli renkleri ve damarlı yapısı ile dikkat çeken mermerin pürüzsüz yüzeyi cila ile birleştiğinde hayli sofistike, temiz bir görünüm elde ediliyor. Evlerde sıklıkla görmeye alıştığımız mermerin ana mekanı mutfak olsa da hizmet alanı çoktan sınırı aştı diyebiliriz. Salon, oturma odası yahut yatak odasında kullanabileceğiniz her ürünün “Olursa mermerden olsun” diyeceğiniz bir örneğine ulaşmanız mümkün artık. Yemek masası, zigon sehpa, avize, sunum tabağı, sarımsak döveceği ve şamdan bunlardan bazıları…

Mermerde Sıcak-Soğuk Dengesi

Soğuk bir malzeme olan mermerin evde kullanımıyla ilgili çekinceleriniz varsa aşın onları. Mesela mermer, salondaki yemek masası için tercih edildiğinde ahşap sıcaklığı vermeyecekmiş gibi düşünülebilir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2019 sayısında.