Demir Eksikliği Deyip Geçmeyin!

Bebeğin demir deposunun yeterli olmaması; zeka kat sayısında düşüklüğe, zihinsel fonksiyon bozukluklarına, konuşma ve yürümede gecikmeye, dikkat dağınıklığına ve algı problemlerine neden olabilir. Demir, eksikliği durumunda beyindeki haberleşmeyle görevli olan maddelerin aktivitesini bozduğu için psikomotor gelişimini de olumsuz etkiliyor.

AYZIT ULUAT

Çocukluk döneminde en sık rastlanan vitamin ve mineral eksikliklerinin başında demir eksikliği gelir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok görülen demir eksikliği, tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle büyümenin en hızlı olduğu bebeklik döneminde demir eksikliği dikkate alınmalı, ebeveynler tarafından gerekli kontroller yaptırılmalı ve uzmanların önerdiği şekilde tedavi yoluna gidilmelidir.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Yenidoğan bebekler ortalama 250 mg demir ile dünyaya gelirler. Anne sütü ya da demir takviyeli mamalarla birlikte bu miktar, gereksinimler için ilk 6 ay yeterli olur. Ancak anne sütü yeterli olmadığı takdirde, ek gıdalara geç başlandığında ve bebeğin demir bakımından zengin gıdaları (kırmızı et, yumurta, balık, tavuk, pekmez, kuru baklagiller vs.) yeterince alamaması durumunda demir eksikliği gelişebilir ve bu da birçok sağlık problemini beraberinde getirebilir.

Zeka Düşüklüğüne Neden Olabilir

Dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan demir, 0-2 yaş arası bebeklerde zihinsel gelişim için oldukça önemli. Bebeğin demir deposunun yeterli olmaması; zeka kat sayısında düşüklüğe, zihinsel fonksiyon bozukluklarına, konuşma ve yürümede gecikmeye, dikkat dağınıklığına ve algı problemlerine neden olabilir. Demir yeterli olmadığında beyindeki haberleşmeyle görevli olan maddelerin aktivitesi bozulduğu için psikomotor gelişimi de olumsuz etkilenir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2019 sayısında.