Çocuklarda Dikkat ve Odaklanmayı Nasıl Artırabiliriz?

Duyu ve algıları zayıflatan, bilişsel ve motor becerileri sekteye uğratan dijital araç ve oyunlar, odaklanmayı etkileyen faktörlerin başında geliyor. Bilhassa iki yaş altının hiçbir şekilde maruz kalmaması gereken elektronik ekranlar nedeniyle çocuklar, üç boyutlu videolar dışında bir şeye dikkat kesilmekte zorlanıyorlar.

ELİF ÖZDEMİR

Uzun ve keyifli bir tatilin ardından çocuklar için okula dönüş vakti geldi. Geçtiğimiz haftaları bol bol dinlenerek geçiren yavrularımız, gönüllerince eğlenip koskoca yazı geride bıraktılar. Ders ve ödevler olmadan, bazı rutinlerden uzak geçen bu sürecin ardından tekrar düzen oluşturmaları ve okul sürecine adapte olmaları gerekiyor artık. Ancak tatilin verdiği rehavetten ötürü bu süreçte zorlanmaları da muhtemel. Bilhassa derslere odaklanmada ve dikkatlerini okudukları/yöneldikleri konuya yoğunlaştırmada güçlük çekebilirler.

Dikkat dağınıklığı adı verilen bu durumun, sadece tatil dönüşlerinde ve okula giden çocuklarda görüldüğü söylenemez aslında. Yılın diğer zamanlarında da her yaştan çocuğun benzer sıkıntılar yaşadığına şahit oluyoruz. Duygu ve düşüncelerini bir hedefe yönlendirip yoğunlaştırmada güçlük çekiyor veya bir türlü konsantre olamıyorlar. Zira etrafları bu soruna neden olan ve yoğunlaşmalarına engel teşkil eden pek çok etmenle çevrili. Öncelikle bu olumsuz faktörleri gözden geçirip çocukları nasıl etkilediklerine değinelim.

Sanal Ekranların Yerini Gerçek Deneyimler Almalı

Duyu ve algıları zayıflatan, bilişsel ve motor becerileri sekteye uğratan, bağımlı hale getiren dijital araç ve oyunlar odaklanmayı etkileyen faktörlerin başında geliyor. Bilhassa iki yaş altının hiçbir şekilde maruz kalmaması gereken elektronik ekranlar nedeniyle çocuklar, üç boyutlu videolar dışında bir şeye dikkat kesilmekte zorlanıyorlar. Sanal oyunun veya çizgi filmin başından kalktıktan hemen sonra günlük hayata adapte olmaları ve başka bir şeye yönelmeleri zaman alabiliyor. O yüzden zihinlerini toplamalarını güçleştiren bu araçların kullanımının hem süre hem de içerik açısından sınırlandırılması elzem. Özellikle çalışma ortamlarının televizyon, tablet, telefon gibi gereçlerden arındırılması, bunların gün içinde ne kadar kullanılabileceğinin belirlenmesi ve çocukların bu süreçte gözlemlenmesi gerek.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2019 sayısında.