Üstün Zeka Bebeklikten İtibaren Anlaşılır mı?

Çok özel bir zeka türüne sahip olan üstün zekalılar; oldukça hassas, duygusal, adil ve diğer çocuklara göre genellikle daha korkak yapıdadırlar. Bebeklikten itibaren beş duyu organları aşırı gelişmiş olup uzaktaki en ufak bir sesin ne sesi olduğunu ayırt edebilir, kimsenin fark etmediği detayları görebilirler.

AYZIT ULUAT

Üstün zekalı çocuklar çevredeki herkesten farklı bir sistem ile düşünür, algılar ve olayları çözer. Çok özel bir zeka türüne sahip olan üstün zekalılar; oldukça hassas, duygusal, adil ve diğer çocuklara göre genellikle daha korkak yapıdadırlar. Bebeklikten itibaren beş duyu organları aşırı gelişmiş olup uzaktaki en ufak bir sesin ne sesi olduğunu ayırt edebilir, kimsenin fark etmediği detayları görebilir ve keskin koku alma yeteneği ile uzaktaki kokuları fark edebilirler. Empati yetenekleri çevredekilere göre daha gelişmiştir ve bu da aşırı duygusallığı, alınganlığı beraberinde getirir. Üstün zekalı çocukların bebeklikleri de diğer bebeklere göre daha farklıdır.

Kolay Anlar, Hızlı Öğrenirler

Üstün zekalı bebeklerin henüz 6 aylıkken bile çevresiyle iletişimi oldukça iyidir. Muhabbet etmeyi sever, okuduğunuz hikaye kitabını sonuna kadar dikkatle dinler, ilgi gösterirler. Biraz daha büyüdüklerinde eğer hikayeyi daha önceden dinlemişlerse, hikayedeki ayrıntıları hatırlar ve size de hatırlatabilirler. Örneğin suda yüzen bir ördeğin hikayesini dinlerken siz ördek der demez “vak vak” diye ördeğin sesini çıkarabilirler. Üstün zekalı bebeklerin hafızaları çok kuvvetli olur. Örneğin günler önce saklanan bir oyuncağın nerede olduğunu hatırlar ve onu kolaylıkla bulabilirler. Ya da canları bir önceki akşam içtikleri çorbayı çektiyse, işaret diliyle sizi buzdolabına götürebilirler.

Üstün zekalı bebekler, diğer bebeklere göre daha uzun süre odaklanabilirler. Diğer bebekler odaklandıktan kısa bir süre sonra ilgileri dağılır ve başka şeylerle oyalanmaya başlarlar. Ancak üstün zekalı bebekler anlattığınız bir masalı oyuncaklarla dolu bir odada dahi sonuna kadar zorlanmadan dinleyebilirler. Yetişkinlerle iletişime geçtiklerinde -henüz emekleme dönemlerinden itibaren- konuşmakta olan kişiyi gözlerinin içine bakarak dinler ve ne söylendiğini anlarlar.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi AĞUSTOS 2019 sayısında.