Bir Ömür İki Gönül

Zaman geçtikçe, lügatlerden size biçilecek eş olma libasına alışır adımlarınız, elleriniz, gözleriniz, sözleriniz. Bir beden iki kalple çarpar mıymış, anlarsınız o vakit. Çok sonraları anlarsınız ki siz bir vadide baharın ilk günlerine hazırlanırken, niyetinizi ederken koca bir ömre; bir başka vadide eşiniz hazırlanmakta, niyetler filizlenip tomurcuklanmaktadır.

ALİ SÖZER

Şairin “Bir kum tanesiyim ama / Çölün derdini taşıyorum” dediği gibi, hayatın yükünü omuzlarında taşıdıklarından mıdır bilinmez, lügatler onlara “eş” demiş. Niçin eştirler? Yahut neyde eştirler? Biraz görüp geçirince, uzun bir yolculuğa çıkıp yürüyünce hayatın dolambaçlı yollarında, beraber geçince uçurumlardan, bir nebze anlıyorsunuz niçin eş dendiğini.

Hüznü, kederi en güzel paylaşan terazidir eş. Sevinci hep sizin tarafınıza yığar, denk gelsin diye, batman batman kederler ekler kendi kefesine. Coşkun Ertepınar’ın dediği gibi “Suyu aynı bardaktan içerlerdi / Bir yastıkta bölüşürlerdi zamanı”.

Dört Mevsim Yedi iklim

Hayat asla ilk gözlerinizi açtığınız, yürümeye başladığınız gibi değildir. Evlilik de mevsimler gibidir. Öncesi kıştır. Soğuktur. Baharı bekleyen ümittir. Bir söz meclisinde bir araya gelince ümitler ve kalpler Allah’ın emrine amade, Peygamber’in kavline ittiba edince, ilk cemre düşer ikliminize. Artık kıpır kıpırdır yüreğiniz. Havanın ısındığını hissedersiniz, sular daha yumuşak akmaya başlar görürüsünüz, toprak gönenir “Vakti geldi” der duyarsınız. Hiç bu kadar belli bir vakte ayarlı çarpmamıştır kalbiniz. Nefesinizi aylarca tutabilecek kadar kendinizi güçlü hissetmemişsinizdir.

Zaman geçtikçe, lügatlerden size biçilecek eş olma libasına alışır adımlarınız, elleriniz, gözleriniz, sözleriniz. Bir beden iki kalple çarpar mıymış, anlarsınız o vakit. Çok sonraları anlarsınız ki siz bir vadide baharın ilk günlerine hazırlanırken, niyetinizi ederken koca bir ömre; bir başka vadide eşiniz hazırlanmakta, niyetler filizlenip tomurcuklanmaktadır. Bunu ilk evlendiğinizde fark edemezsiniz. Çünkü düğün vakti, baharın en yeşil, çiçeklerin en renkli, keyifli vakitleri gibidir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi AĞUSTOS 2019 sayısında.