Bebekle İletişim Anne Karnında Başlar

Araştırmalara göre insanda bilinçaltı oluşumu anne karnında başlamaktadır. Dış dünyayla teması sadece kulakla olan bebek nelerin tehlikeli, nelerin kendisi için güvenilir olduğunu da duyduğu sesler ve annesinin hissiyatı sayesinde analiz edip öğrenecektir.

AYZIT ULUAT

Bebeğiniz henüz anne karnındayken onunla konuşmanız, ona sevginizi anlatmanız ve Kur’an-ı Kerim dinletmeniz; bebeğinizin sosyal ve duygusal yönünü geliştirerek daha mutlu bir şekilde dünyaya gelmesini sağlıyor, görsel ve zihinsel motor becerilerine katkı sağlıyor. 

Bebeğinizle iletişim kurmak için onu kollarınıza almayı beklemenize gerek yok. Anne karnında bebeklerin kulak oluşumu çok hızlı geliştiği için bebek biraz büyüdükten sonra dış seslere tepki vererek, çevresinin farkına da varmaya başlar. Anne karnındayken bebeğin Allah Teala’nın rahmeti ile henüz beş haftalıkken iç ve orta kulak bağlantıları tamamlanmış olur. Beş haftalıkken henüz duymuyor olsalar da kulak gelişiminin bu denli hızlı olması yaratılış mucizelerinden biridir ve belki de ebeveyn ve bebek arasındaki iletişimin ne denli önemli olduğunun bir işaretidir.

Bebeğiniz anne karnında 17. haftadan itibaren annesinin kalp atışlarını ve bağırsak seslerini duymaya başlar. Daha sonra da annesi konuşurken oluşan ses titreşimlerini akciğer ve karın yoluyla hissetmeye başlayarak bu dünyada ilk olarak annesinin sesiyle tanışır. 19-20 haftadan sonra da tüm dış sesleri rahatlıkla işitebilir hale gelir. 20. haftadan itibaren ise bebeğiniz babasının da sesini fark edecek ve anne babasını dinlemekten büyük haz duyacaktır. Böylelikle bu harika iletişim şekli bebeğin sadece sesleri duymasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda anne babanın bebeklerine sevgilerini de ulaştırmanın bir yolu olacaktır. Henüz anne karnındayken bu iletişim sayesinde güvenli bağlanmanın da ilk adımı atılmış olacaktır.

Sevgi Her Duygudan Daha Üstün

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi TEMMUZ 2019 sayısında.