Tatilde Bebeleri Eğleme Yöntemleri

Yaz okulları daha çok spor ve açık alan etkinlikleri ile eğlenceli ve faydalı eğitim yerleridir. Aileler içinse çocuk sabahtan akşama kadar yorulup eğlenerek enerjisini attığından, evde haylazlık yapmaya fırsat verdirmeyen şahane okullardır.

AYŞENUR USLU

Pek muhterem okuyucularımız, en evvela bayramınızı tebrik ederek satırlarıma başlamak isterim. Rabbim hepimizi sağlıkla tekrarına ulaştırsın inşallah…

Bu sene Ramazan Bayramı’nın hemen akabinde ilk ve orta dereceli okullar yaz tatiline girdiğinden, o yaş tayfası şimdilerde çifte bayram yaşamaktalar. Ancak durum veliler -özellikle de çalışan veliler- için pek de sevindirici değil. Çünkü gündüz uzun okul saatlerinin ardından akşamları da ev ödeviyle meşgul olan çocuklar, artık tüm sorumluluklardan sıyrılıp ortalığa döküldüler ve aileler bozulan ana sistem yerine hakim olan sistemsizlikte hayli yorulmaktalar. Biz de düşündük taşındık, bu ay bizi takip eden tüm yorgun anne babalarımıza güzel bir jest yaparak, ortalığa yayılmış bu yüksek enerjili gençliği “eğleme yöntemlerini” inceleyelim dedik.

Kur’an Kursu: Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan bu kurslar mahalledeki en yakın camide verilip çocukların Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenmesini hedefler. Aileler “Arkamızdan bir Fatiha okuyanımız olsun” gayesiyle çocuklarını Kur’an kursuna yollar, ancak bu kursların sonunu gören olmamıştır. Zira ev ahalisinin tatil için bir yerlere gitmesiyle çocuk kursu yarım bırakacak ve her yıl hemen hemen aynı zamanda ayrıldığı için kursun hep başındaki dersleri görecektir. Ülkemizde bu kurslara her yıl gidip harfleri tanımaktan ileriyi görememiş bir topluluk vardır.

Yaz Okulları: Tatile girdiği için artık sabah erken kalkmayacağını, akşamları erkenden yatmak zorunda olmadığını hatta alabildiğine özgür olduğunu sanan çocuklara aslında durumun hiç de öyle olmadığını gösteren bir sürprizdir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi HAZİRAN 2019 sayısında.