Aile Mahremiyetimizin Teknolojiyle İmtihanı

İlahi lütufların akıtıldığı, bütün insanlığın beşiği olan aile, mahremdir. Mekke nasıl harem bölgesi ise evlerimiz de öyle mahremdir, harimdir; rastgele girilmesi yasak mekandır. Bu nedenle aile deyince akla öncelikle mahremiyet gelir.

NESLİHAN BEYHAN

Bir mahallenin, bir köyün, bir kasabanın yahut bir şehrin temel yapı taşı şüphesiz aile ocağıdır. İstiklal marşımızda geçen “Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” dizesinde, ayakta kalmış bir tek ailenin bile milletin umudu olduğu, kutsalını müdafaa edecek güçte olduğu anlatılır. Son bir ocak yani son bir aile dahi biliriz ki ülkesi için elinden geleni yapacak ve vatanını koruyacaktır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde millet olarak vatanın nasıl müdafaa edildiğini hatta hepimizin nasıl yekvücut, büyük bir aileye dönüştüğünü tüm dünyaya gösterdik. Çünkü bizim için vatan mahremiyeti, aile mahremiyeti ile eşdeğerdi. “Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli” dizesinde de bunu ifade etmişti Mehmet Akif.

Vatanımıza “Namahrem eli değmesin” diye yurdumuzun mahremiyetini nasıl canımız pahasına savunduysak, bugün de aile mahremiyetimize uzanan ellerin farkında olmak ve gerekli tedbirleri almak durumundayız. Çünkü en sağlam ve korunaklı kalemiz olan aile ocağı tehlikelerle karşı karşıya bugün. Öyle ki bir anda bastıran teknoloji yağmuruna -özellikle de internetin sınırlarının genişlemesiyle- hazırlıksız yakalanarak bu sağanak altında sırılsıklam ıslandık; nasıl davranacağımızı, mahremiyet sınırlarını nasıl koruyacağımızı şaşırır hale geldik. Haramlar göze normal görünmeye başladı, ayıplanacak davranışları artık eleştiremez olduk. Kanıksadık bizden olmayan ne varsa, kabul ettik. Gözümüze küçük görünen ve fakat özümüzden parça parça koparan ne çirkinlik varsa, bugün farkına varıp arınma zamanı.

Aile Deyince Akla “Mahremiyet” Gelir

Birbirleri için rahmet ve sevgi kaynağı olarak yaratılan eşler, aile çatısı altında ilahi nimetlere mazhar olurlar. Akrabalık ilişkileri ile birlikte bu aile genişler. Sınırları dinimizce belirlenmiş bu halkaya her izdivaç ile yeni yeni fertler katılır. Bu anlamda aile, sürekli zenginleşen ve genişleyen bir yapıya sahiptir. Halka genişledikçe mahremiyet sınırlarını bilmek ve uygulamak da aile huzurunu, sadakatini ve iffetini korumak adına daha önemli hale gelir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi HAZİRAN 2019 sayısında.