Saliha Aksoy

Saliha Aksoy 65 yaşında, Ordulu, emekli öğretmen. Üç evladının üçü de evli, altı torunu var. İstanbul’da yaşayan Saliha Teyze’nin eşi vefat etmiş.

SEVDA DUMAN

Saliha Aksoy 65 yaşında, Ordulu, emekli öğretmen. Üç evladının üçü de evli, altı torunu var. İstanbul’da yaşayan Saliha Teyze’nin eşi vefat etmiş. Günlerini kitap okuyarak, ibadet ederek, balkonundaki çiçeklerini sulayarak ve kedisiyle ilgilenerek geçiriyor.

Kıt Kanaat Geçinirdik Ama Kimselere de Muhtaç Olmazdık

Beş kardeştik, babam balıkçılık yaparak geçimimizi sağlardı. Küçük bir evimiz vardı. Annem ve babamın bir odası, biz dört kardeşin bir odası, bir de evin girişinde küçük bir sofa… Misafir ağırladığımız yer de orasıydı. Kıt kanaat geçinirdik ama kimselere de muhtaç olmazdık. Babacığım çok muhterem bir insandı. Başka bir meslek bilmemiş hiç, balık tutmayı bilirdi sadece. Fakat çok okur, çok sohbet ederdi bize. Dini bütün, huzurlu bir aileydik. Çocukken misket oynamayı, babamın balıktan dönüşünü beklemeyi, bir de bahçede çiçekleri sulamayı pek severdim. Okumak için can atardım, “Ben okuyacağım, muallim olacağım!” derdim. Tabii imkanlar o zamanlar kısıtlı, inanmazlardı gerçekten okuyacağıma, güler geçerlerdi . Elhamdülillah kısmet oldu, muallim oldum.

Çikolata, Şeker Getiremezdi Ama…

Geçmişe dair en çok babamı özlüyorum. Babamın balıktan dönüşünü beklemeyi… O, gecenin bir yarısı giderdi, günlerce gelmezdi. Annem dua ederdi, bize de ettirirdi kazasız belasız dönsün diye. Onun döneceği gece ağabeyimle birlikte giderdik tekneyi beklemeye. Ben koşarak atlardım babamın kucağına, bana çikolata şeker getiremezdi belki ama öyle güzel öperdi, saçımı öyle şefkatle koklardı ki üzerinden yıllar da geçmiş olsa hala hissederim o duyguyu.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.