Müslümanlara Karşı Yapılan Teröre Dünya Yine Gözlerini Kapadı!

Geçtiğimiz ay derin bir acıyla sarsıldık. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda, 50 Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetti, 20 kişiden fazla da yaralı olduğu açıklandı.

HAFSA KÖTEN

Geçtiğimiz ay derin bir acıyla sarsıldık. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda, 50 Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetti, 20 kişiden fazla da yaralı olduğu açıklandı. Saldırı sadece Yeni Zelanda’daki Müslümanlara yönelik değildi. Tüm İslam alemine ve özellikle Türkiye’ye karşı bir bildiri niteliğindeydi. Saldırı sonrasında “terörist” kelimesini ağzına bile almayan bazı Dünya liderleri ise Müslümanlara karşı geliştirilen İslamofobi’nin boyutunu göstermiş oldu bizlere. Bu acı verici saldırının bir diğer boyutu ise canlı yayınla sosyal medyadan yayınlanmış oluşuydu. Bir bilgisayar oyunu sahnesi gibi gösterilmesi, tüm dünyada paylaşılması; örnek teşkil edecek şekilde insanların acımasızca katledilmesi, saldırının ne kadar dehşet verici olduğunu da gösteriyor. Müslüman düşmanlığını gerek sözleriyle gerek davranışlarıyla tetikleyen siyasilerin, nefret söylemlerini destekleyen Dünya medyasının da suçlu olduğunu unutmamalıyız. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Can Gıdası Nurdur

Ramazan ayına az bir zamanın kaldığı şu günlerde aklımıza ilk gelen, oruç ve yeme alışkanlığımız oluyor. Vücudumuz oruçla sıhhate kavuşurken yeme alışkanlığımızı gözden geçirdiğimizde kişilik ve karakterimizi de sıhhate kavuşturmuş oluruz. Nasıl mı? Ayet ve hadislerdeki işaretleri takip ederek nimeti, helal ve temizinden yiyerek duası makbul bir kul olmak; miskinliğin önüne geçmek için az yemek, nefsi terbiye etmek için canın her arzu ettiğini tüketmemek; haram lokmadan kaçınarak kalp gözünü açık tutmak, kişiliğimizi sıhhate kavuşturmaya yeter de artar bile. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.