Çocuklarda Erken Büyümeye Dikkat

Normalde kızlar için 11-13, erkekler için 13-15 olan ergenlik yaşının düşmesiyle birlikte çocuklarda ortaya çıkan vakitsiz fiziksel değişimler, psikososyal sorunları da beraberinde getiriyor. Erken ergenlik diye tanımlanan bu durum her an tetikte olmayı gerektiren bir sorun olarak ailelerin gündemine giriyor.

ELİF ÖZDEMİR

Çocuk yetiştirmek hiçbir devirde kolay olmadı, ebeveynlik büyük görev ve sorumluluklar yüklenmeyi gerektirdi daima. Ancak itiraf edelim, son yirmi yıldaki kadar hiç zorlanmamıştık. Modern çağın gerekleriyle tuzakları arasında denge kurmaya, evlatlarımızı itidal üzere yetiştirmeye çalışırken karşımıza aşina olmadığımız sıkıntılar çıkıyor artık. Bilhassa ergenlik dönemiyle birlikte baş gösteren problemler kimi zaman belimizi büküyor. Bir yanda sanal dünyalar ve türlü bağımlılıklar, öte yanda gayriahlaki yayınlarla dolu medya araçları derken, adeta yaylım ateşiyle çevrilmiş durumdayız. Yetişkinliğe ilk adımın atıldığı, mükellef olma yükümlülüğüyle tanışılan ergenlik evresi boyunca çocuğumuzun ne kadar değiştiğini, içinde bulunduğu çağın ve kimlik arayışının onu nasıl yönlendirdiğini gözlemliyor, evladımızla adeta yeniden tanışıyoruz.

Çocuğu henüz bu çağa ulaşmadığı için kendini rahat hisseden ve çetin şartlara hazırlanmak için bol vakti olduğunu düşünenlere bir haberimiz var. Dünyada ve ülkemizde on beş yıla yakın zamandır yoğun olarak görülen bir problemle karşı karşıyayız: “Erken ergenlik”.

Ergenlik döneminin başlangıç yaşı, hormonların zamanından önce faaliyete geçmesi sonucu düşmekte. “Erken ergenlik” adı verilen bu sorun; çeşitli organlarda büyüme, tüylenme, boyun uzaması, sesin kalınlaşması gibi ergenlik bulgularının kız çocukta 8-9, erkek çocukta ise 10 yaşından evvel ortaya çıkması anlamına geliyor. Bu durumu yaşayan yavrularımız takvim yaşı itibariyle çocuk sayılsalar da fiziksel ve ruhsal açıdan yetişkinlere özgü pek çok değişime/çalkantıya açık hale geliyorlar. Normalde kızlar için 11-13, erkekler için 13-15 olan ergenlik yaşının geriye gitmesiyle birlikte çocuklarda ortaya çıkan vakitsiz fiziksel değişimler, psikososyal sorunları da beraberinde getiriyor. Böylece erken ergenlik, her an tetikte olmayı gerektiren bir sorun olarak ailelerin gündemine giriyor.

Erken Ergenliğin Nedenleri

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.