Çocuğunuz Çok mu Hareketli?

“Hareketli çocuklar, plastik toplarla dolu bir odada süper top gibidir; diğer çocuklar yalnızca bir metre zıplarken o her seferinde tavana değer.”

AYZIT ULUAT

Hareketli yapıdaki çocuklar daha anne karnındayken kendilerini kolayca belli ederler. Doğmadan önce de sürekli hareket halindedirler. Yaşamlarının ilk aylarında diğer bebeklere göre daha çok ağlarlar, uyuduklarında daha sık uyanırlar. Elleri ayakları hiç durmaz, küçük bir bebekken bile çok çabuk sıkılıp ağlarlar. Kucaktan hiç inmek istemez tüm evi gezip dolaşmak isterler. Büyüdükçe hareket etme istekleri çoğaldığından daha zorlayıcı olabilirler. Bu tip hareketli çocuklar benmerkezci, aşırı aktif, sert ve huysuz yapılarından dolayı her ne kadar zorlayıcı olsalar da farklı karakterleriyle dikkat çekerler: yetenekli, keşfetmeyi seven, algısı kuvvetli ve iyi kalpli…

Yazar, Mary Sheedy Kurcinka “Hareketli Çocuğunuzu Yetiştirmek” adlı kitabında bu tarz çocuklar için “Hareketli çocuklar, plastik toplarla dolu bir odada süper top gibidir; diğer çocuklar yalnızca bir metre zıplarken o her seferinde tavana değer” diyor. Bu tarz çocukların anne babaları diğer ebeveynlere göre daha aktif, daha çözüm odaklı, daha üretken ve daha sabırlı olmalıdır. Böyle olunmazsa hareketli çocukla baş edebilmek hayli zorlayıcı olabilir.

“Uç”ların Çocukları

Hareketli çocuklar her konuda zirveyi yaşarlar. Pilleri asla bitmez ve asla yorgun düşmezler. Korkusuzdurlar, tehlikenin içine atlamayı severler. Duygularını da uçlarda yaşarlar. Mutlu olduklarında aşırı mutlu, istedikleri olmadığında aşırı sinirli olurlar. Huysuzlukları da diğer çocuklar gibi olmaz, onu da zirvede yaşarlar.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.