Bahar Gardıroplara da Gelir

İşe giderken giyilecekler için bir raf ya da askılığınızı ayırabilir, önceden hazırlanmış iki veya üç kıyafet kombinini bu bölmelere düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

YEŞİM ŞENTÜRK

Bahar ayları istisnasız herkeste yenilik, tazelik hisleri uyandırır. Daha cesur, daha istekli oluruz değişime. Bugüne kadar evimizde bir düzen sağlamanın, fazla eşyaların yükünden kurtulmanın yollarını anlattık sizlere. Gerek dönüştürerek gerek elden çıkararak, gerekirse yenileyerek… Hanımların hemen hepsinin çare aradığı bir derdi daha var ki konuyla ilgili yazmasak olmaz: Çamaşırlar.

Bilhassa çocuklu evlerde küçük çamaşır tepecikleri oluşması kaçınılmazdır. Kirli sepeti pek boş kalmaz. Temizlenen kıyafetlerin kurutulma süreci, ütüleme ve yerleştirme aşamaları da buna eklenince evdeki mesai giderek artar. Peki, tüm bu iş yükünü hafifletmek için olayın kaynağına doğru bir yolculuk yapmaya, birkaç tüyo öğrenmeye ne dersiniz?

Gardırop Temizliği

Baharın gelişi kılık kıyafetimizdeki değişimle de kendini gösterir. Kışlıkları kaldırırken ilk iş kategorize ederek ayırmak olursa, ferahlığa giden yolda ilk adım atılmış olacaktır. Nice zamandır saklanan yazlık kıyafetler için de aynı uygulamayı yapabiliriz. “Yıprananlar, küçülenler, kullanılmayanlar, lekeliler…” şeklinde gruplandırarak gerekli ayıklamaları yapmak, düzen sağlamada küçük bir adım gibi görünse de giysi dolabımıza yenilik, ferahlık ve sadelik getirecek. Ayrıca ihtiyacımızı görmemizi ve gereksiz alışverişin önüne geçmeyi sağlarken ihtiyaç sahibi kimseleri sevindirmemize de vesile olacak.

Organize Olmak

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.