Anne Baba, Çocuğa Örnektir

Çocuk, Allah Teala’nın ebeveyne bir emanetidir. Anne babanın görevi kendilerine verilen emanete sahip çıkıp çocuklarını Yaradan’ın emirleri doğrultusunda yaşayan, ümmete faydalı birer birey olarak yetiştirmektir.

İSMAİL İHTİYAR

Çocuk, Allah Teala’nın ebeveyne bir emanetidir. Anne babanın görevi kendilerine verilen emanete sahip çıkıp çocuklarını Yaradan’ın emirleri doğrultusunda yaşayan, ümmete faydalı birer birey olarak yetiştirmektir. Helal ve harama dikkat eden, sünnet üzere yaşamaya çaba sarf eden ebeveyn, çocuklarının da aynı hassasiyetler içerisinde yetişmesine vesile olur. Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de çocuğa verilen sözü yerine getirmektir. Vadettiği şeyi yerine getirmeyen anne baba yalan söylemiş olur. Çocuğun da olumsuz bir davranış edinmesine sebep olur. Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v), teşrif etmiş olduğu hanenin sahibesi oğlunu yanına çağırırken “Haydi gel, sana bir şey vereceğim” deyince, “Ona ne vermeyi murat ettin?” diye sormuş, kadın da “Ona hurma vereceğim” demişti. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Şayet ona bir şey vermeyecek olsaydın sana yalan yazılırdı” buyurmuştur. (Ebu Davud, Edep, 88, nr.4991)

Yuva Kurulurken Salahat Gerek

Salahat sözlükte salihlik, uygun olma, iyi olma, maharet, dindarlıkta çok ileri olma hali gibi manalara gelir. Yuva kuracak yaşa gelmiş her iki adayda salahat olması yuvadaki huzura ve ahenge vesiledir. Ebeveynin görevi, evladına eş olacak kişinin salih veya saliha olmasına dikkat etmesi; dünyevi makam, mevki, mal, servet ve kariyere aldanmamasıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) saliha olan eş için “Saliha kadın, kişinin saadetindendir” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/168) buyururken, salih bir eş için ise “Dünya bir geçimliktir (nimettir). Bu geçimliğin en hayırlısı da salih bir eştir/kocadır” buyurur. (Taberani, Mu‘cemu’l-Evsad, 9/290 nr. 8634)

Evlilik Gözü Haramdan Korur

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi NİSAN 2019 sayısında.