Yeni Gelinlere Reşat Altını Değerinde Nasihatler-III

“Gelin” olarak vereceğiniz en büyük sınav kitlelere karşı olandır. Bu kitlenin de en zorlusu kayınvalidenizin “günü”dür, hani tüm yaşıtlarının bir araya gelip, pastalar yiyip çaylar içerek coştukları o misafirlik günleri… Bu fırsatı iyi değerlendirmek, sizi bırakın yıldız olmayı güneş yapar.

AYŞENUR USLU

Sevgili okuyucularımız, kara kışı devirip çiçeklenmeye yüz tuttuğumuz şu günlerden hepinize mis kokulu selamlar yolluyorum. Bu birlikte karşıladığımız on üçüncü bahar, yıllar su gibi akıyor…

Bu ay sizlerle, geçen sayımızda yarım kalan konumuza devam ediyoruz. Özellikle yeni gelinlerimiz için kaynak eser niteliğindeki bu yazılarımla gelin-kayınvalide ilişkilerinde çığır açmayı umuyorum.

Evet, kaldığımız yerden devam edelim o vakit. Dikkat buyurunuz sevgili yeni gelinler, sizin “gelin” olarak vereceğiniz en büyük sınav kitlelere karşı olandır. Bu kitlenin de en zorlusu kayınvalidenizin “günü”nde bir araya gelir. Tüm yaşıtlarının toplaşıp, pastalar yiyip çaylar içerek coştukları o misafir günlerini iyi değerlendirmek, sizi bırakın yıldız olmayı güneş yapar.

Güneş gibi parlayan bir gelin olmak için uygulamanız gereken ilk madde, misafir gününün bir gün öncesinde kayınvalidenize gidip ikramlıkları hazırlamaktır. İkramlar konusunda son derece sürprizli bir menü düşünmelisiniz; antin kuntin tarifleri olan ve her yerde bilinmeyen pastalar, börekler, salatalar sizi ışıl ışıl parlatır. Unutmayın ki sizden istenen her pasta tarifi muhteşem bir gelin olma yolunda atladığınız bir basamaktır. Tatlısıyla tuzlusuyla hazırladığınız tabakları sunum estetiği ile zirveye taşıyabilirsiniz.

“Kayınvalideler Üst Kurul Toplantısı”

Misafirlerin geleceği gün ise imsak girmeden kayınvalidenizde olmalı ve evi misafirler için hazırlamalısınız. Ortalığı süpürüp şöyle bir siliverin, ardından servis için kullanacağınız tabağı bardağı hazır edin, sonra da güzelce süslenip kapının çalmasını bekleyin.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında.