Riskli Bina Tespiti Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz ay çok sayıda can kaybı yaşanan, İstanbul Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin ardından pek çok eski bina sakini aynı sonu yaşamamak için bir arayışa girdi.

HAFSA KÖTEN

Geçtiğimiz ay çok sayıda can kaybı yaşanan, İstanbul Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin ardından pek çok eski bina sakini aynı sonu yaşamamak için bir arayışa girdi. “Oturduğum bina çökme riski taşıyor mu? Tesisatında yangına mahal verecek bir pürüz var mı?” diye sorar oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hizmete sunduğu “Alo 181” hattı bu sorulara cevap veriyor. Hane sahibinin ihbar veya şikayeti çağrı merkezinde kayıt altına alınıyor, il müdürlüğüne aktarılıyor, gerekli incelemeler ve ölçümler yapıldıktan sonra vatandaşa geri dönüş sağlanıyor. Böylece can kaybına neden olacak büyük bir ihmalin önüne geçilmiş oluyor.

Çöp Deyip Geçmediler…

Ankara’da görev yapmakta olan temizlik işçileri çöplerin içinden çıkardıkları kitapları biriktirerek toplam 4 bin 20 kitapla bir kütüphane kurdular. Kütüphane sorumlusu Ali Emir Urtekin, “İnsanlar kitapları çöpe atmadan önce bize haber verirlerse, biz kendi araçlarımızla gidip evlerinden alırız” dedi. “Hazineye malik viraneler var” sözü buraya da uydu sanki?

İllegal Girişimler Reklamla Anlaşılabilir

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında