“Hangi Yaşa Gitmek İsterdin?”

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da bazı zamanlar bizler için daha farklı anlamlar taşıyor olabilir.

GÜLNAR AKBULUT

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da bazı zamanlar bizler için daha farklı anlamlar taşıyor olabilir. Geçen zamanı geri getirmek veya geleceğe gitmek mümkün değil belki ama biz biraz sizi düşündürelim istedik. Genç arkadaşlarımıza “İmkanın olsa hangi yaşa gitmek isterdin?” diye sorduk. Değişik bakış açıları ile farklı cevaplar verdiler sorumuza.

Çocukluğunu dolu dolu geçirenler o yaşlara gitmek isterken bir an önce büyüyüp hayallerini gerçekleştirmek isteyenler de oldu. Geçmişe dönüp eskiden işlediği hataları tekrarlamamak cazip geldi bazısına. Ama bazı arkadaşlarımız ne geçmişe ne de geleceğe gitmek istedi. Bulunduğu hale razı oldu, olanda hayır olduğunu ifade etti. Peki, sizce hangi yaşta olmak güzel? 

Yirmili Yaşlarımın Sonunda Olmak İsterdim

Yirmili yaşlarımın sonunda olmak isterdim, belki yirmi sekiz falan. Çünkü şimdi her ne kadar reşitiz desek de hep bir önyargı oluyor yaşımızla ilgili, ya ciddiye alınmıyoruz ya da “daha erken” lafını duyarak yapabileceklerimiz konusunda engelleniyoruz. En azından o yaşlara gelip İslam davası uğruna önümde hiçbir engel olmadan, kendi rızamla hizmet etmek isterim. Yapabileceklerimi ben belirler, şimdiye nazaran daha rahat hareket ederim Allah’ın rızası ve izniyle inşallah. Rabbim hayırlı ömürler versin de bu gençlik yıllarımızı O’nun yolunda harcayalım. Zehra Kurtoğlu

Okul Evresinin Bittiği 30’lu Yaşlarda Olmak İsterdim

Olgunluk dönemi sayılan 30’lu yaşlarda olmak isterdim, 33 mesela. Lise/üniversite hayatı sona erdikten sonra insanın hayattaki planlarına, hedeflerine daha emin ve kararlı adımlar atarak yaklaştığını, somut aşamalar katettiğini düşünüyorum. Elbette dünya hali, acelecilik ömrün her evresinde, hemen herkeste görülebilen bir özellik fakat yaş ilerledikçe yine de değişebilir, dönüşebilir. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında