Çöpe Değil, Geleceğe Yatırım: “Sıfır Atık”

Bilinçsiz tüketimin sonu yığınlar dolusu çöptür. Çöp, geri kazanımı mümkün olmayan malzemelere denmektedir. Atık ise geri dönüşümü mümkün olan ve yeniden üretilebilen, hatta ekonomik olarak da kazanç sağlayan malzemelerdir. Bizler, çöp haline getirdiğimiz atıkların bedelini ağır ödüyoruz.

PERİHAN MURAT

Ailece gittiğimiz bir parkta oturup manzaranın tadını çıkarttığımızı düşünelim. Etrafımızda kocaman ağaçlar, kuşlar, çiçekler, tertemiz bir deniz olsun. Her yerin canlı ve rengarenk olduğu bir yer… Bu güzel manzaraya karşı birlikte güzel bir sofra hazırlayalım. Marketten aldığımız içecekler, ambalajında saklı ürünler, plastik tabak ve çatallarla hazırladığımız bu sofradan geriye kalan sadece anılarımız olsa keşke. Arkamızda bıraktığımız izler, bu güzel tabloda uzun yıllar kalacak. Afiyetle içtiğimiz bir meşrubatın pet şişesinin yok olması 400 yıl, plastik tabakların çözülmesi 500 yıl, bir poşetin kendi başına doğada tamamen kaybolması ise 1000 yıl sonra gerçekleşecek.

Plastik, doğaya uyumsuz bir maddedir. İçerisinde her ne kadar organik maddeler bulunsa da organik olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Hammaddesi petrol olan karbon, azot, oksijen, hidrojen gibi bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Dayanıklı olmasından ve çok amaçlı kullanımından ötürü de hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Dünyada ve ülkemizde plastik ve benzeri atıkların hızla artıyor oluşu doğal yaşamı tehdit etmektedir. Birçok ülkede uygulanan ve ülkemizde de “1 Ocak 2019” tarihinden itibaren yürürlüğe giren plastik poşetlerin parayla satılması yasası, poşetleri parayla satarak kar elde etme amacı gütmemektedir. Tam tersi, poşet kullanımını azaltma, plastik atıkları daha aza indirme amacı taşımaktadır.

Plastik Çağında Bir Kuş Olmak

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (BMÇP) 2018 yılında yayınladığı raporda dikkat çekici veriler yer alıyor. Dünyanın “plastik çağı”nı yaşadığını belirten uzmanların hazırladığı ve çevre kirliliğine karşı tüm dünyada önemli adımlar atılması gerektiğine dair bilgilerin paylaşıldığı rapora göre, dünyada her yıl “1 ila 5 trilyon plastik poşet” tüketiliyor. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında.