Ayşe Eryiğit

Ayşe Eryiğit, 70 yaşında. Aslen Trabzonlu olan Ayşe Teyze, 15 yıldır İstanbul’da yaşıyor. 55 yıllık evli ve dokuz evlat, 21 torun sahibi.

SEVDA DUMAN

Ayşe Eryiğit, 70 yaşında. Aslen Trabzonlu olan Ayşe Teyze, 15 yıldır İstanbul’da yaşıyor. 55 yıllık evli ve dokuz evlat, 21 torun sahibi. Hem anne baba hem kardeş hem de evlat acısı yaşamış. Hayata erken başlamış… Dilinden hamdı düşürmüyor ve evlatlarına da sık sık “Allah onlardan razı olsun” diye hayır duada bulunarak bizlere örnek oluyor.

Çocukluğumu Çok Özlüyorum

Ben Trabzon’un Sürmene köyünde dünyaya gelmişim. Annem beni yaylada dünyaya getirmiş, ben de yaylalarda büyüdüm. Çocukluğum da bu köyde geçti. Hem hayvan otlatır hem oyunlar oynardık. Armuda, eriğe çıkardık.

İlkokul birinci sınıfı okudum sadece, o zamanlar okuma imkanımız yok idi. Ama okuma yazma öğrendim, çok şükür. Çok güzel bir çocukluk geçirdim çünkü anam babam beni çok severdi. Kardeşlerimin en küçüğüydüm, hep nazlanırdım, her istediğim yapılırdı. Şimdi çocukluğumu çok özlüyorum. Biz sevgi ile büyüdük, Allah’a şükür.

Sevdiklerini Kaybetmenin Acısı Başka Şeye Benzemiyor

En çok annemi kaybettiğim zaman üzüldüm. Annem vefat ettiğinde 25 yaşındaydım, evliydim. Çocuklarım, eşim yanımdaydı ama o üzüntüyü tarif edemem. Üç yıl sonra da babam vefat etti. Kaç yaşında, ne durumda olursa olsun insan anne babasını kaybedince yetim/öksüz hissediyor kendini. Dokuz kardeşiz biz, sadece biri hayatta. Kardeşlerimi de kaybettim hep. Sonra iki bebeğim… İkisi de birer sene yaşadı, vefat etti. Ölüm acısı çok zor evladım, hiçbir şeye benzemiyor. Hafifliyor ama unutulmuyor.

Dokuz Evlat Büyüttüm, Birine Bir Fiske Dahi Vurmadım

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında.