Akran Zorbalığını Nasıl Engelleyebiliriz?

Kendi zayıflığı görülmesin diye başkalarının zayıf yanlarına sataşan bir genç, bu sayede kendini güçlü ve güvende hisseder. Bir başka özgüvensizlik türü olan narsizm/özseverlik de zorbalık nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

ELİF ÖZDEMİR

Çocuklarımızın büyüyüp okula başlayacağı ve arkadaş edineceği çağı iple çekeriz. Bu sayede empati kurma, saygı duyma, problemlere çözüm üretme, dengeli ilişkiler kurabilme becerilerinin gelişmesini bekler ve onlara sağlıklı bir ortam oluşturmaya çabalarız. Zira akranlarıyla iyi iletişim kurup kendilerine sosyal bir çevre edinmeleri, gelişimleri açısından hayli önemlidir. Ancak işler umduğumuz gibi gitmeyebilir bazen. Zaman içerisinde, çocuğun binbir hevesle başladığı okulundan mutsuz döndüğü, içine kapandığı, gün içinde olan biteni anlatmaya hevesli olmadığı hatta okula gitmek istemediği görülebilir. Bu tür sıkıntıların altında yatan en yaygın sebeplerin başında akran zorbalığına maruz kalma durumu gelir.

Yaşıtları tarafından fiziksel, sözel, sosyal ve siber şiddet gören çocuk, bir süre sonra farklı davranışlar göstermeye ve toplumdan uzaklaşmaya başlar. Bu sorunla mücadele edenlerin genelde yaşadıkları olumsuz duyguları ifade etmekte zorlandığı, sıkıntılarını kimseyle paylaşamadığı görülür. Zira çocuk bir şeyleri dile getirdiğinde, karşılaştığı zorbaca tavrın artacağından endişe edebilir veya kimsenin ona inanmayacağını, küçümseneceğini düşündüğünden sessiz kalmayı seçebilir. Ebeveyn olarak tüm bunlarla başa çıkabilmek için önce akran zorbalığının ne olduğunu ve nasıl fark edilebileceğini gözden geçirmek yerinde olacaktır.

Akran Zorbalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Akran zorbalığı, bir veya birden fazla çocuğun, kendiyle yaşıt olan kişileri kasıtlı ve devamlı olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan, rahatsız edilen kimsenin kendisini çaresiz ve savunmasız hissettiği bir şiddet türüdür. Pek çok farklı yönü olan bu olumsuz davranışı şu şekilde sınıflandırabiliriz:

Sözel Zorbalık:

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi MART 2019 sayısında.