Yeni Gelinlere Reşat Altını Değerinde Nasihatler-II

Eşiniz oturduğu yerde hafiften devinse dahi “Canım bir şey mi istedin?” diyerek yerinizden fırlayın. İnanın sizin şu tek bir hareketiniz, eşinizin ailesine nasıl harika bir eş olduğunuza dair ansiklopedi yazdırır.

AYŞENUR USLU

Cümleten selamlar benim her biri birbirinden değerli, can okuyucularım! Bu ay sizlerle “ideal gelin” konusunu işlemeye devam edeceğiz. Yazın peş peşe gelen düğünler sonrasında ilk kışlarını geçirmekte olan yeni gelinlerimizin “genişlemiş aile konsepti”ne oryantasyonu için fevkaladenin fevkinde tüyolar içeren yazımın pek çoğunuza ilaç gibi geleceği kanaatindeyim.

Şimdi öncelikle şunu belirtmek lazım: Nasıl ki bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyorsa, evliliğinizde de saadete giden yol kayınvalidenizden geçer. Tüm gelinlerimiz mutlaka bunun idrakinde olmalıdır, zaten tüyolarımızın neredeyse tamamı da bu çatı altında toplanmaktadır. Zira kayınpederler, görümceler ve kayınlar yani eşinizin ailesinin geri kalan tüm fertlerinin de merkez üssü kayınvalidedir. Bir kayınvalide gelininden memnunsa bu, tüm aileye sirayet eder, hiç merak buyurmayınız.

Sevgili yeni gelinler, ailenizde prensesler gibi yetiştirilmiş olabilirsiniz. Anneniz meyveyi soyup ayağınıza getirmiş, babanız bir dediğinizi iki etmemiş olabilir. Fakat bilmeniz gerekir ki babanızın evi harikalar diyarı, el kapısı ise gerçek dünyadır ve sizden beklenti hayli yüksektir. Çünkü artık siz bir “gelin”sinizdir ve sorumluluklarınız vardır. Evliliğin ilk dönemlerinde göstereceğiniz başarı, ilerleyen zamanlar için -çoluk çocukla ailenizin genişlemesi durumunda- her şeyin üstesinden gelebileceğinize dair güven ve teminat içerir.

“Oğul Süzülmesi” Bir Kayınvalideyi Dehşete Düşürür

Bu bilgiler ışığında ilk tavsiyem, eşinize iyi bakmanız olacaktır. Çünkü bir erkek annesi evlendirdikten sonra oğluna zumlayarak bakacaktır. En ufacık bir değişikliği, özellikle kilo kaybını -elli gram bile olsa- anında anlayacak ve o meşhur cümleyi, “Evlendikten sonra oğlum süzüldü”yü maalesef kullanır olacaktır. “Oğul süzülmesi” bir kayınvalideyi dehşete düşüren yegane unsurdur. Zira içinde açlık ve güçten düşme vardır. Bir anne asla bunu sineye çekemez, biricik oğlunun aç ve sefil düştüğü düşüncesi ile geceleri gözlerine uyku girmez. Evliliğinizin ilk zamanlarında kocanızı beslemek ilk hedefiniz olmalıdır hatta eşinize inceden bir göbek bağlatmanız da gerekir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ŞUBAT 2019 sayısında.