Zordur Yetim Büyütmek

Yüce dinimiz İslam’ın insana ne kadar değer verdiğini gösteren, yaratılana şefkat ve merhametin sınırlarını kavramamıza vesile olan, hakkında pek çok ayet ve hadis-i şerifle karşılaştığımız bir konudur yetimlik.

DR. HÜSEYİN OKUR

Yüce dinimiz İslam’ın insana ne kadar değer verdiğini gösteren, yaratılana şefkat ve merhametin sınırlarını kavramamıza vesile olan, hakkında pek çok ayet ve hadis-i şerifle karşılaştığımız bir konudur yetimlik. Son yıllarda gündemimizde her zamankinden daha fazla yer almış olan yetimler, dünyanın neresinde olursa olsun bugün fert fert her birimizi insan olmaya, hakikate davet ediyor. En yakınımızdan başlamak suretiyle şefkat göstermeye, sevgi ve ilgi ile kucaklamaya, kol kanat germeye niyet ederek ne kadar yetim varsa çevremizde, her birine yardım eli uzatmak ve iyiliğin halka halka büyümesine vesile olmak için; bu ay kapak konumuzla yetimleri bir kez daha hatırlayalım dedik. Afra Arslan’ın kaleme aldığı “Zordur Yetim Büyütmek” başlıklı yazı ile bu çocukların her birimize emanet olduğunu, yetim annelerinin maddi olduğu kadar –belki daha fazla- manevi desteğe de ihtiyaç duyduğunu hep birlikte idrak edelim istedik.

Bu ay aile birlikteliğini, muhabbeti pekiştirip zihinlere ilaç gibi gelecek olan yeni bir projenin doğuşunun heyecanını yaşıyoruz. Semerkand Aile Yayınlarının yepyeni bir projesi olan “#aileceokuyoruz” bizi ailemizle her gün birlikte 10 dakika okumaya davet ediyor. Okumaya ister elinizde tuttuğunuz dergimizden, ister yayınevlerimizin kitaplarından başlayın. Dergimizin 55. sayfasında yer alan çizelgedeki numaraları günlük hedefinizi gerçekleştirdikçe işaretleyip bir ayı tamamladığınızda, siz okurlarımız için hazırladığımız sürpriz hediyeler olduğunu da unutmayın. #aileceokuyoruz halkasına sosyal medya hesaplarımızdan destek verebilir, çeşitli fotoğraf ve videolarla paylaşımda bulunarak “okumayan kalmasın” düşüncesi ile projenin büyüyüp yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Birlikte gelişip öğrenmeyi, ailedeki muhabbeti destekleyen bu projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri Allah’a emanet ediyoruz. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…