Yeni Gelinlere Reşat Altını Değerinde Nasihatler-I

Eşinize farklı lezzetler sunmak ve hünerinizi göstermek için İtalyan menşeili az pişmiş etler, Çin usulü tatlı-ekşi soslu tavuklar, ekmek yerine tortillalar, pırasa yatağında haşhaşlı Norveç somonu yapmanız durumunda erkekler için o sofra bir dram halini alacaktır.

AYŞENUR USLU

Sevgili okuyucularım, geçtiğimiz iki ay boyunca damatlara özellikle evliliklerinin ilk yıllarında kullanmaları için müthiş tüyolar vermiştik. Onların bu yazıları dikkatle okuduklarını ve uygun ortamlar geliştiğinde öğrendiklerini en güzel şekilde uygulayacaklarını biliyorum. Ancak şimdi de çiçeği burnunda gelinlerimizle bu mevzulara girelim istiyorum. Beni yıllardır bilirsiniz, hak geçirmem, damatları tembihlediysem gelinlerimi elbet es geçemem!

Sevgili taze gelinler, size ilk tembihim şudur: Evin içini süsten görünmez hale getirmeyin. Tamam, anneleriniz yıllarca prenses kızlarına en cicili bicili çeyizleri aldı, en güzel dantelleri hiçbir masraftan kaçınmayarak yaptırdı, umreye gittiyse ek valizler alıp çeyizlerinize uluslararası bir boyut kazandırdı. Ancak tüm bunlar erkeklerin algılayabileceği şeyler değildir. Onların beyinlerinde son derece düz çalışan bir işletim sistemleri var; mesela sabah yüzlerini yıkadıktan sonra havluyu ellerine aldıklarında üzerinde süsler püsler görüp yüzlerini silecek yer bulamadıklarında, hayatı sorgulamaya başlıyorlar.

Ev süsleme konusunda kayışın ilk kopma noktası tam olarak nerede cereyan etti bilmiyoruz ama bu hareketi yurt genelinde hemen hemen tüm gelinlerimiz organize olarak yapmaktalar. Yani Edirne’den Kars’a yeni gelin evlerini çılgınlarcasına süsleme akımı yurdun dört bir yanını sarmış durumda ve bunun tek mağdurları ise zavallı damatlar…

Mobilya Alışverişi Sonrası Mavi Ekran

Ev döşeme işleri ve mobilya seçimi de son derece hassas meselelerdir. Erkeklerin çoğu, evin dayanıp döşenme aşamasında tarzlarıyla hanımlarının söz sahibi olmasını benimser. Eşinin sevdiği ve seçtiği eşyalar onları da mutlu edecektir. Ancak ortak karar vermeleri durumunda erkekler oylarını rahatlıktan, hanımlar ise estetik ve görkemden yana kullanırlar. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi OCAK 2019 sayısında.