Yarıyıl Tatili Aile Birlikteliğini Pekiştirmeli

Tatilde evde olmak çocuklara her ne kadar sevimli gelmese de evde yapılacak şeyleri bir aktivite havasında, birlikte ve keyif içinde yapmak çocuklarımız için son derece öğretici ve farklı bir deneyim olabilir.

GÜLNAR AKBULUT

Günler günleri hızla kovaladı ve nasıl başladı, ne zaman bitti anlamadan okulların ilk döneminin yine sonuna geldik. Başlangıçlar gibi akışı değiştiren bu kısa aralar da bizi biraz düşündürüyor, biraz planlama yapmaya itiyor; ailecek gündemimizi belirliyor kısacası. En çok öğrencilerin özlemle beklediği tatil kapıya dayanınca ailemizi de topyekun bir telaştır alıyor. 15 günde yapılacak en az 15 aktivite buluyoruz neredeyse. O zaman şöyle bir kapıdan içeri bakalım, okulların yarıyıl tatiline girmesiyle ailemizde neler değişiyor acaba?

Annelerin Gündemi

Adı her ne kadar “tatil” de olsa asla bitmek bilmeyen ev işi döngüsü annelerin önlerinde durmaktadır. Zira ailede ortak plan da yapılsa bu, çocukların tatilidir. Tatili daha çok evde geçirme, şehir değiştirmeme niyetinde olanlar için annelerin bir düşüncesi de yıl içinde derslerden fırsat bulamadıkları bazı uğraşlara çocukları dahil etmek olabilir. Tatilde evde olmak çocuklara her ne kadar sevimli gelmese de evde yapılacak şeyleri bir aktivite havasında, birlikte ve keyif içinde yapmak çocuklarımız için son derece öğretici ve farklı bir deneyim olabilir. Temizliğe yardım etmek, elişi öğrenmek veya yemek yapmak gibi bazı becerileri kazanmak için bu kısa tatil dönemlerinden pekala istifade edilebilir. 15 gün zaten çarçabuk geçeceği için annemiz kendi açısından yapılması gerekenleri henüz tatile girmeden planlamalıdır. Mesela ilk hafta sonu evde dinlenme, pazartesinden itibaren 3 gün boyunca vakit buldukça şehir içi gezileri, ardından evde beraber çeşitli faaliyetler yapmak, gardıropları elden geçirmek, ihtiyaç sahipleri için eşya kolilemek, farklı tatlı ve kurabiye tariflerini birlikte denemek, evde sinema günleri tertiplemek, hafta sonu nine ve dedeleri ziyaret etmek, alışverişe çıkmak gibi aktivitelerle 15 günü adım adım planlayabilirler. Tabii bu planları hep beraber uygulamak en güzelidir.

Babaların Gündemi

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi OCAK 2019 sayısında.