Sokağımızın Misafirlerini İkramsız Bırakmayalım

Yüce dinimiz İslam’da ve kadim kültürümüzde misafir ağırlamanın, misafire ikram etmenin büyük bir yeri ve önemi olduğunu hepimiz biliyoruz.

HAFSA KÖTEN

Yüce dinimiz İslam’da ve kadim kültürümüzde misafir ağırlamanın, misafire ikram etmenin büyük bir yeri ve önemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı değeri yalnızca hanelerimize giren misafirlerimize karşı değil; kapımızın önüne, apartmanımızın girişine veya bahçemize misafir olan hayvan dostlarımıza karşı da göstermeliyiz. Hayvanların en çok sıcağa ve yemeğe ihtiyaç duyduğu bu soğuk havalarda, hem bol bol sevap kazanmak hem de kültürümüzü yaşatmak istiyorsak minik misafirlerimiz için şunları yapabiliriz:

  • Kartondan kedi/köpek evi inşa edebiliriz.
  • Çabucak donmaması için su kaplarına suyu sıcak iken koyabiliriz.
  • Veteriner ve pet shoplarda satılan vitaminlerden hayvanların içme sularına damlatarak vücut dirençlerinin yükselmesini sağlayabiliriz.
  • Günde tek öğün değil, mama kaplarına birkaç öğünlük yemek bırakabiliriz.
  • Kuşlar için ağaç dallarına pet şişeyle buğday veya ekmek asabilir, pervazlara bayat ekmek doğrayabiliriz.
  • Mahalle kasabından ücretsiz sakatat isteyip kapıdaki misafirlerimize mükellef bir sofra kurabiliriz.
  • Araçlarımızı çalıştırmadan önce ısınmak için motora giren minik kedilerin can güvenliğini düşünüp kaputa vurmayı da ihmal etmemeliyiz.
İnternet Alışverişinde Yeni Dönem: Güven Damgası

İnternetin en büyük nimetlerinden biri de alışveriş. Fakat gelin görün ki satış yapan internet sitelerinin istediği TC kimlik numarası, kredi kartı ve adres bilgilerimiz, “Acaba dolandırıcıların eline geçer mi?” sorusunu sorduran ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. Ya da “oluşturuyordu” diyelim. Çünkü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde elektronik ticarette “Güven Damgası” uygulamasının başladığını açıkladı.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi OCAK 2019 sayısında.