Küçük Çocuklarda “Özsaygı” Kazanımı

Özsaygısı kazandırılmış çocuklar başkalarının övgüsüne daha az ihtiyaç duyarlar, kolay iletişim kurarlar, onurları yüksek olur ve gayret ettikleri işlerde başarılı olurlar.

AYZIT ULUAT

Küçük çocuklar her ne kadar kendilerinden emin duruşlarıyla dikkat çekseler de henüz kim olduklarını bilmedikleri için ebeveynleri tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. “Değerli olduğu” hissettirilen; doğru tutum ve davranışlarla yönlendirilen çocuklar kendilerine inanarak ve güvenerek büyümeye daha yatkın olurlar. Özsaygısı kazandırılmış çocuklar başkalarının övgüsüne daha az ihtiyaç duyarlar, kolay iletişim kurarlar, onurları yüksek olur ve gayret ettikleri işlerde başarılı olurlar.

Sevgi ve İlgi Gösterin

Küçük çocuklara sevildikleri hissettirilir ve yeterli ilgi gösterilirse özsaygı kazanım yolunda büyük bir adım atılmış olur. Gerçek bir sevgiyi tadan çocuk daha mutlu ve özgüvenli olur. Küçük çocuğunuzla nitelikli zaman geçirmeye özen gösterin, her anlattığına kulak verin ve ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin. Küçüğü, kendini anlatmaya çalışırken “İşim var! Sonra…” diye geçiştirmeyin. İlgisiz büyüyen çocuklar benliklerini keşfetmekte zorlanırlar.

Kıyastan Kaçının

Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Öğrenmesini, konuşmasını, yürümesini, yemesini içmesini yahut başka herhangi bir özelliğini kendi akranları ile karşılaştırmayın. Şunun farkında olun: “Her çocuk kendine özgüdür.” Ufaklığınızın eksik taraflarını görmek yerine, yeteneklerini keşfetmeye çalışın. Ondaki becerileri analiz edin ve başarılı olduğu alanları tespit ederek o yönde yönlendirmeler yapın.

Onun da Bir Gururu Olduğunu Unutmayın

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi OCAK 2019 sayısında.