Ülkeye Dönene Ayda 24 Bin TL Ödenek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla TÜBİTAK bünyesinde sürdürülen “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında; yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarına, 15 Aralık’ta ülkeye dönüşleri için çağrıda bulunulacağını duyurdu.

HAFSA KÖTEN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla TÜBİTAK bünyesinde sürdürülen “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında; yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarına, 15 Aralık’ta ülkeye dönüşleri için çağrıda bulunulacağını duyurdu. Türkiye’ye gelen araştırmacılar, çalışmalarını ülkemizin önde gelen akademi, sanayi kurum ve kuruluşlarında veya kamu kurumlarında yürütebilecekler. Bakan Varank, kurumlara genç araştırmacılar için 500 bin TL, deneyimli araştırmacılar için 1 milyon TL ödenek sağlanacağını; deneyimli araştırmacılara aylık 24 bin TL burs verileceğini belirtti.

Eller Konuşacak Engeller Aşılacak

Son yıllarda ülkemizde bilim ve teknoloji alanındaki buluşlarıyla adını dünya basınında duyuran genç yetenekler oldu. İşte bu yeteneklerden biri, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinden Burak Yılmaz. Kendisinin “Engelleri Aşalım Projesi” kapsamında hazırladığı “Konuşan Eller” uygulaması, işitme engellilerle iletişim için sesi yazıya, okuma-yazma bilmeyen işitme engellilerle iletişim için sesi işaret diline, konuşma sorunu olan engellinin diğer kişilerle iletişimi için yazıyı sese çeviriyor. Ayrıca banka, noter veya benzeri yerlerde makbuz, doküman gibi evrakın da sesli olarak engelliye aktarılmasını sağlıyor. Tekno Girişimcilik alanında birincilik elde eden Burak Yılmaz’ı tebrik ediyor, umut tazeleyen böylesi projeleri hayata geçirecek genç ve yetenekli girişimcilerimizin sayıca artmasını diliyoruz.

Haksızlıkla Topyekün Mücadele

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.