Şükriye Keskin

Şükriye Keskin, 60 yaşında. Eşi ile birlikte huzurlu bir emeklilik hayatı süren Şükriye teyzenin büyük bir bahçesi var. Her gün bahçesi ile ilgileniyor; çiçek, sebze ve meyve yetiştiriyor.

SEVDA DUMAN

Şükriye Keskin, 60 yaşında. Eşi ile birlikte huzurlu bir emeklilik hayatı süren Şükriye teyzenin büyük bir bahçesi var. Her gün bahçesi ile ilgileniyor; çiçek, sebze ve meyve yetiştiriyor. Anne babasını kaybetmiş, bir kızı yıllar önce trafik kazası geçirmiş ve oğlu gibi sevdiği damadı genç yaşta vefat etmiş Şükriye teyzenin. O yine de hamdediyor ve “Bu dünya bir imtihan yurdu evladım, Allah (c.c) ne eylerse güzel eyler” diyor.

Okuma Yazma Öğretmek En Büyük İyilik

Bir insana sayısız iyilik yapabilirsin. Dünyada hayatını kolaylaştıracak pek çok şey verebilirsin. Para verirsin istediklerini alır, hediye alırsın sevinir; ararsın, sorarsın, mutlu edersin. İnsandır, bu dünyada da hep sevinmek ister. Ama bir insana okuma yazma öğretirsen ona en büyük iyiliği yaparsın. Okuma yazma öğrenen kimse ekmeğini kazanmayı öğrenir, yalan söylememeyi öğrenir; dürüst olmayı, sevmeyi, çalışmayı öğrenir. İyi ile kötüyü ayırt etmeyi öğrenir, kimseye muhtaç olmamayı, kimseden bir şey beklememeyi, hamdetmeyi öğrenir. Dinini öğrenir, Rabbini tanır. Bir kimsenin Rabbini tanımasına vesile olmaktan daha büyük bir iyilik olabilir mi?

Ya O İncinen Gönülde Allah Varsa?

Şimdi düşünün, evde hayvan besliyorsunuz. Bir kedi… O kedi yemek ister, su ister, başının okşanmasını ister. O kediye yemek verip başını okşarsan sana gelir, sokulur.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.