Havalar Soğur, Kışlıklar Gelir Bizi Bulur

Kış aylarının aksesuarı olarak bilinen atkılar çoğu zaman hayat kurtarır. Atkıların büyüklüğü ve kullanım şekli türlü türlü olup her biri ayrı mesaj içerir.

PERİHAN MURAT

Atkı: Kış aylarının aksesuarı olarak bilinen atkılar çoğu zaman hayat kurtarır. Atkıların büyüklüğü ve kullanım şekli türlü türlü olup her biri ayrı mesaj içerir. Atkı bağlama şekillerini üçe ayırabiliriz: Entel, yöresel ve anne bağlaması. Entel atkı bağlama, genellikle boyna gevşekçe dolanan ince bir fular gibi aksesuar niteliğinde olup yaz-kış kullanılan bir türdür. Yaygın olarak kullanılan bölgeler; üniversiteler, kahve çeşitliliği fazla olan mekanlar, lüks semtlerin AVM’leri… Yöresel atkı bağlama, atkıyı bulunduğunuz bölgenin hava koşullarına göre yüzün tamamı ya da bir kısmı görünmeyecek şekilde bağlama ile gerçekleşir. Bir Erzurumluyla bir Antalyalı aynı şekilde atkı bağlamaz mesela. Anne bağlaması ise genellikle çocukluktan kalan alışkanlığımızdır. Annelerimizin bizi zorlu kış şartlarında rüzgardan, kardan, borandan korumak amacıyla atkıyla sarıp sarmalama yöntemi de diyebiliriz buna. Anne bağlaması, insan evladının hiç hava almayacak şekilde atkıyla sarılması ve atkının iki ucunun boynun arkasında sıkılarak toplanması ile gerçekleşir. Bu bağlama türünün bazı yan etkileri de vardır: Boyunda hafif yanma, görüş açısında azalma, yünlü atkının dişlerde ve damakta bıraktığı o gıcır gıcır buruk tat vb.

Palto: Soğuk havalarda üzerimize giydiğimiz uzun ya da kısa, kalın kumaştan yapılan dış kıyafettir. Kaban, gocuk, mont gibi giysiler yakın akrabalarıdır. Evlerde kışlıkların inmesiyle ortaya çıkan paltolar küçük sürprizlere de gebedir. Bir sene öncesinden kalan bozuk para, kağıt mendil, sakız, şeker gibi küçük zulalar bu paltoların ceplerinden her an çıkabilir. Hatta bazı küçük notlarla, alışveriş fişleri ile bir sene öncesine götürebilir bizi. Gogol sayesinde edebiyatta da önemli bir yer edinen paltolar, sadece palto olarak kalmaz. Kimi aklını kaçıracak kadar çok sever paltosunu, kimi de küçük bir çocuğun soğuktan titremesini engellemek için düşünmeden feda eder.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.