Evinizde Kendi Oyununuzu Sahneleyin

Gece okuduğumuz masalların, çocukları düşündüğümüzden çok daha fazla etkileyerek dünyalarında yer etmesi, birlikte karakterleri seslendirerek -örneğin arabaları konuşturarak- oynadığımız oyunların onların unutulmayan, favori oyunları haline gelmesi dramanın, yani canlandırmanın etki gücünü gösteren örneklerden.

MÜZEYYEN YILDIZ

Drama, çocuklarımızın gelişimi için üzerinde durmamız gereken bir eğitim metodu. Duyguları tanımlama, düşünceleri ifade etme ve empati kurma yetilerini geliştiren, aynı zamanda yeni bilgilerin kazanımı için en elverişli zemini sunan drama, çocuk eğitimi için hem keyifli hem de kolay bir yöntemdir. Gece okuduğumuz masalların, çocukları düşündüğümüzden çok daha fazla etkileyerek dünyalarında yer etmesi, birlikte karakterleri seslendirerek -örneğin arabaları konuşturarak- oynadığımız oyunların onların unutulmayan, favori oyunları haline gelmesi dramanın, yani canlandırmanın etki gücünü gösteren örneklerden. Şimdi bu işi biraz daha ciddiye alalım, eğlenerek öğrenmenin ve çok daha fazla kazanımın kapılarını aralayalım diye, evde nasıl drama çalışmaları yapabileceğimize bir bakalım, aşama aşama ilerleyerek kendi oyun sahnemizi kuralım.

1- Mekan Belirleme: Hikaye Nerede Geçiyor?

Başlangıç için oturup senaryo yazmamıza gerek yok. Çocuğumuzun sevdiği bir hikayeden esinlenebilir yahut hayalimizde canlanan ilk kompozisyondan yola çıkarak hemen basitçe dekor hazırlama işine girişebiliriz. Bazen sadece mekanı belirlemek ve ortamı buna uygun olarak minik de olsa etkili hamlelerle dekore etmek, aklımızda bir hikaye olmasa bile bize ilham verip hiç tahmin etmeyeceğimiz, heyecan verici bir serüven yaşatmaya yetecektir. Örneğin, olayların çadırda geçtiği bir oyun kurgulamak istiyorsunuz. Peki, dekor için nelere ihtiyacınız var? Çarşaflar, minderler, mandallar; çadırı kurmak –çarşafları tutturmak- için uzun bir sopa, koli bandı, çeşitli bağcıklar, çamaşır ipleri ve dramanın gücünü arttıracak detaylar: El feneri, sırt çantası, pelüş hayvanlar, yapay bitkiler vs. Odalarınız küçükse evin salonunda yeterli alanı açtığınız sürece dekor kurma konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Oyuna yalnızca izleyici olarak katılmak isteyen aile fertleriniz için sandalyeleri yan yana dizerek gerçekçi bir seyirci köşesi oluşturmanızı da tavsiye ediyoruz. Şimdi hikayeye geçebilirsiniz: Ahmet ve arkadaşları kamp yapmak için çadır kurarlar…

2- Sanat Yönetimi: Kostümler Nasıl Olmalı?

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.