“Ev İşleriyle Aran Nasıl?”

Ev işleri çoğumuzun kaçamadığı, ister istemez yapılması gereken, başlaması zor ama yapması insanı rahatlatan faaliyetlerdendir.

GÜLNAR AKBULUT

Ev işleri çoğumuzun kaçamadığı, ister istemez yapılması gereken, başlaması zor ama yapması insanı rahatlatan faaliyetlerdendir. Temizlik, ütü, bulaşık, etrafı derleyip toplama gibi pek çok iş hemen her gün bizi bekliyor. Ailesi ile yaşayan gençler -iş yükü genelde annelerin omuzlarında olduğundan- biraz daha rahat olsalar da artık bir yerden sonra kolları sıvamak gerekiyor.

En başta kendi odamızın temizlik ve düzeninden başlayan sorumluluğumuz, yatay bir açılım göstererek evin diğer alanlarına yayılım gösterir. Özellikle üniversite eğitimi için bir arada kalan genç öğrenciler evlerini kendileri idare ettiklerinden, temizlik ve düzen işinden az çok anlamak durumundalar. Böylelikle hayata hazırlık aşamasında sadece okul derslerinde değil, ev işlerinde de bir nevi staj yapmış olurlar. Beraber eğlenerek yemek yapmanın, bulaşık yıkamanın veya ütü yapmanın arkadaşlık ilişkilerinde olumlu duyguların gelişmesine olan katkısı yadsınamaz. Aynı çatı altında hayatı paylaştığımız sevdiklerimizle beraber yaptığımız işlerin yük olmaktan çıkıp zevkli hale gelmesi tecrübe ile sabittir. Biz de bu ay gençlere “Ev işleri ile aran nasıl?” diye sorduk. Bakalım, gelen cevaplar sizi şaşırtacak mı?

Ütü Meselesi Resmen Izdırap

Genel olarak değerlendirecek olursam, ev işleriyle aram iyidir aslında. Zaman geçtikçe, ev işleri bir zorunluluk ve devamlı hale gelince biraz can sıkıcı olabiliyor. Ama insanın kendi yemeğini pişirip çamaşırını yıkaması, kurutmak için sermesi, kendi yaşam alanını temizlemesi zaten mecburi ki bizde “Temizlik imandandır.”

Mutfağa ilk defa ilkokul yıllarında girdim. O gün bugündür yemek yapmayı severim, keyif alırım bundan. Sosyal medyadan da yemek sayfalarını takip eder, tarifler izlerim sık sık. Lakin bir de bunun, benim için zıt kutbu olan, ütü mevzusu var. Beceremediğimi düşünüyorum. Beğenmiyorum yaptığım ütüyü ve asla da keyif almıyorum, ızdırap resmen. Hatta ütü işlerimi nasıl başkasına yaptırırım diye devamlı bir fırsat kollama halinde olduğumu da itiraf edeyim hazır bahsi açılmışken. Abdullah PINARBAŞI

Ev İşlerine Başlayana Kadar Çok Zorlanırım

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.