Çiçeği Burnunda Damatlara Ömürlük Tavsiyeler II

Eşinizin ailesiyle tatil yapın. İmkanınız varsa bulunduğunuz coğrafyaya göre yakın bir sayfiye yeri ya da o yaş grubunun can damarı olan termal otellerde bir hafta sonu gibi kısacık bir tatil, sülaledeki tüm damatlar arasında size ciddi fark attırır.

AYŞENUR USLU

Kıymetli okuyucularım, geçen ayki yazımdan sonra beni çok mutlu eden geri dönüşler aldım, hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Yazılarımın beyler tarafından okunduğunu biliyordum ancak bu kadar çok okunduğunu bilmiyordum. Genç damatlarımız kaynak eser olarak değerlendirdikleri yazımın, farklı konularda taktikler içeren bir devam versiyonunu yazmamı istemişler. Bu ricalara elbette kayıtsız kalamazdım. Nihayetinde, çiçeği burnunda damatlara önemli tavsiyelerde bulunmaya devam ediyorum ve bu kez eşinizin ailesine karşı sizi “star damat” yapacak eşsiz tüyolara rotamı çeviriyorum.

Herkesin bildiği bir söz vardır ve bu söz toplumda kayıtsız şartsız kabul görür. Nedir bu söz? “Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer.” Peki ya kadının kalbine giden yol? Kıymetli damatlar, şimdi siz bu sözü kadınlar için “Hanımlarınızın kalbine giden yol, aileleriyle kurduğunuz iyi ilişkiden geçer” olarak düşünün ve yazdıklarımı bu dikkatle okuyun lütfen.

Eşinizin Ailesine Sık Ziyaretler Düzenleyin:

Evlilik Allah’ın emri amenna ama kızlarının yuvadan uçuşu ailesi için son derece duygusal bir andır ve bu uçuşun ardından evlerinin neşesinin yokluğu aile için yine alışması zor bir durumdur. İşte tam da bu hassasiyetle ilk maddemize başlamış bulunuyoruz. Kıymetli damat kardeşlerim, bilin ki özellikle evliliğinizin ilk aylarında bu yeni duruma geçiş duygusallığı için hem eşinize hem de eşinizin ailesine ilaç gibi gelecek olan şey, kayınpederinizin evine yapacağınız ziyaretlerdir. İlk zamanlarda haftada bir münasip olan bu ziyaretlerin aralıklarını ilerleyen zamanlarda karşılıklı alışmaya bağlı olarak uzatabilirsiniz.

Arada Bir Hediyeleşmeyi Unutmayın:

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.