“Benim”den “Bizim”e Küçük Çocuklarda Paylaşım Davranışını Destekleme

Sınırlarına saygı gösterilmemiş ve kendini güvende hissetmeyen çocuklar, paylaşım konusunda zorluk yaşarlar. Sevgi dolu bir dil ile kendisiyle sağlıklı iletişim kurulmuş, özel alanına saygı duyulmuş bir çocuk, paylaşım konusunda kısa sürede daha çok mesafe kat eder.

AYZIT ULUAT

Ebeveynlerin, küçük çocuklarından en sık duyduğu cümle, “Iıhhh olmaz! O, benim.” Çocuklarda, “sizinkiler” ve “bizimkiler” gibi kavramlar yoktur, düz bir mantıkla tam olarak şöyle düşünürler: “Elime aldığım her şey benim.” Paylaşmamakta diretme, ufaklığın hayat boyu bencil olacağı anlamına gelmez. Bir çocuğun sınırlarını belirlemesi, haklarını koruması ve özgüven kazanımı için sosyal gelişim evresinin normal bir seyridir “benim” düşüncesi.

Küçük çocuklarda bir şeylerin sahibi olma duygusu, paylaşım konusundan çok daha önce gelir. Bu hal 3 yaştan sonra azalarak devam eder ve ebeveynlerin desteğiyle, zamanla çocuğun fıtratına göre rayına oturur.

Paylaşım Konusunda Zorlamayın

Küçük çocukları paylaşım konusunda zorlamak çocuğun özgüvenini zedeler, ufaklığın kendi ihtiyaçlarının ve duygularının başkalarınınkinden daha değersiz olduğu yönünde bir düşünceye kapılmasına neden olur. Paylaşım için zorlanan çocuk, cömertliğe ve empatiye dair bir şey öğrenmez, yalnızca anne babası istediği için anlamsız bir itaate itilmiş olur. Çocuk, zorlamak yerine kendisiyle anlayacağı dilden konuşularak paylaşım için teşvik edilmeli ama sonuç için tercih yine kendisine bırakılmalıdır.

Sınırlarına Saygı Gösterin

Sınırlarına saygı gösterilmemiş ve kendini güvende hissetmeyen çocuklar paylaşım konusunda zorluk yaşarlar. Sevgi dolu bir dil ile kendisiyle sağlıklı iletişim kurulmuş, özel alanına saygı duyulmuş bir çocuk paylaşım konusunda kısa sürede daha çok mesafe kat eder.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi ARALIK 2018 sayısında.