Sağlıklı Malzemelerden Oyun Üretme Merkezi

Renklendirmek için gıda boyalarını kullanabileceğiniz gibi “doğal malzeme kullanımı”nda en birinci olmayı hedef edinerek pancar, zerdeçal, ıspanak, vişne, kahve gibi gıdalardan da yararlanabilirsiniz.

MÜZEYYEN YILDIZ

Evde çocuklarımızla oynadığımız oyunların, birlikte geçirdiğimiz keyifli zamanların yerini hiçbir şeyin tutmadığını, çoğunlukla gözlerinde parlayan o ışıltıdan anlıyoruz. Anne baba ile birlikte geçirilen zamanlara yenileri eklensin, minikler hem sevinsin hem öğrensin diye size bu ay doğal malzemelerle üretebileceğiniz eğlenceli ve eğitici oyun fikirleri sunuyoruz. Malzemelerin temininden yapımına kadar çocuğunuzu sürece dahil edebileceksiniz. Oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız aktiviteler için ihtiyaç duyacaklarınız, çoğunlukla evinizde halihazırda bulunan şeyler.

Sebzeden Oyun Parkı Olur mu?

“Haydi, seninle dev bir kaydırak yapalım!” cümlesini duyar duymaz heyecanlanan çocuğunuz bunu biber ve salatalıklarla yapacağınızı söylediğinizde muhtemelen şaşkınlıkla yüzünüze bakacak. Yapımı son derece basit ve eğlenceli olan, oynadıktan sonra yiyebileceğiniz bu oyun parkı için sebze ve meyveleri kullanmak, hem çocuğunuzun gıdaları tanımasını hem de farklı düşünme becerisinin gelişmesini sağlayacak. Hayal gücünüzle dilediğiniz kadar büyütebileceğiniz oyun parkının basit bir örneği için yalnızca salatalık, biber ve kürdan kullanarak yapabileceğiniz eğlenceli kaydırağın aşamalarını anlatalım.

Bir adet uzun salatalığı aralarında birkaç cm boy farkı olacak şekilde üç parçaya kesin. Öyle ki yan yana koyduğunuzda büyükten küçüğe ayakta dizilmiş üç kardeş gibi dursunlar. Uzun bir biberi de sap kısmını çıkardıktan sonra boylamasına, ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz biberin bir parçasını (yarısını) enlemesine ortadan ikiye bölün, burada da salatalıkta olduğu gibi gittikçe küçülen üç parça elde edin. Kürdanlarınız da hazırsa, sıra geldi kaydırağın inşasına.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.