Mutlu Bir Yuva Kuracağıma İnanmakta Güçlük Çekiyorum

Nişanlılık ve söz dönemi pek çok çift için stresli bir süreç olmakla birlikte, hayallerin paylaşıldığı kişiyle yaşanan ayrılık ve beraberindeki hayal kırıklıkları da çok kolay atlatılamıyor.

PSİKOLOG CEMİLE AKDAĞ ÇEBİ

Merhaba Cemile Hanım,

İki kere sözlenip ayrılmış bir genç kız olarak evlilikten, evliliğe giden süreçlerden fazlasıyla soğudum. 29 yaşındayım, ailemle birlikte yaşıyorum. Ailem, özellikle annem evlenmemi çok arzuluyor. Fakat inanın öyle soğudum ki bu işlerden, bu isteklerini dile getirmeleri bile aşırı tepkiler vermeme neden olmaya başladı. Evlenip yuva kurmamı görmeyi istemekte haklılar fakat hiç kolay şeyler yaşamadım. Özellikle son sözlendiğim kişinin evlenmemize bir-iki ay kala ciddi yalanlarıyla karşılaştım. Artık karşı cinse güvenemiyor, mutlu bir yuva kuracağıma istesem de inanmakta güçlük çekiyorum. Sizce bu ruh halinden nasıl kurtulabilirim? Altı ay oldu sözü atalı, hala ilk zamanlardaki gibi üzgün ve stresliyim. Lütfen yardım edin.

Sevdenur

Merhaba Sevdenur Hanım,

Nişanlılık ve söz dönemi pek çok çift için stresli bir süreç olmakla birlikte, hayallerin paylaşıldığı kişiyle yaşanan ayrılık ve beraberindeki hayal kırıklıkları da çok kolay atlatılamıyor. Aslında hayatınızda önemli bir kayıp yaşadığınız böyle bir durumda üzerine düşünmeniz gereken ilk şey çabuk ve aceleci bir çözüm değildir, aksine üzüntünüzü gerektiği gibi yaşayıp sürecin aşamalarını, duygularını bilerek iyileşme sürecini zamana yaymaktır. 

Ayrılıktan sonra yaşanan olumsuz duygulardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak, süreci olması gerektiği gibi yaşayıp maziyi tümüyle arkada bırakmanıza bağlıdır.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.