Kızım Fazla “Bilmiş” Olduğundan Arkadaşları Tarafından Dışlanıyor

Anne babalar genellikle çocuklarının içe kapanıklığından, sosyal becerilerinin olmayışından yakınırlar fakat bizde durum tam tersi...

PEDAGOG PERİHAN GÜL

Merhaba Perihan Hanım,

Anne babalar genellikle çocuklarının içe kapanıklığından, sosyal becerilerinin olmayışından yakınırlar fakat bizde durum tam tersi… Sekiz yaşındaki kızım aşırı derecede sosyal, konuşkan ve bilmiş. Her şeye verecek bir cevabı var, yanında neyi konuşup konuşamayacağımızı kestiremez olduk. Çok zeki olduğunu fark ediyorum, herhangi bir test yaptırmadık ama yaptırsak ileri zeka çıkma olasılığı çok yüksek. Sınıfta yahut herhangi bir ortamda arkadaşları içinde bu denli dikkat çekmesi, hemen her konuda konuşmak için atılması ve bilmişlik yapması dışlanmasına sebep oluyor. Bu duruma çok üzülüyor, görüyorum fakat kendisine engel de olamıyor. Diğerlerinden olumlu manada da olsa “farklı” olması kızımı yıpratıyor, bizi de üzüyor. Sizce herhangi bir test yaptırmalı, kızıma uygun başka bir okul aramalı mıyız yoksa bu onun kişiliğiyle, karakteriyle ilgili olduğundan yapacak bir şey yok mu?

Değerli Okurumuz,

Eğitim alanının en göz ardı edilen konularından biridir sorduğunuz soru. Okul çağında bir çocuk için yaşıtları arasında kabul görmek önemli bir ihtiyaçtır. Arkadaşları arasında kabul görmesi çocuğun kendine olan saygısını artırır. Ancak özel yetenekli çocuklar, zihinsel becerileri yüksek olmasına rağmen duygusal ve sosyal iletişimlerinde diğer çocuklara göre daha çok problem yaşayabilmektedirler. Bu yüzdendir ki bu tür çocuklar kendinden yaşça  büyük olan kişilerle daha çok zaman geçirmek isterler.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.