Gözünü Haramdan Sakın!

Allah Teala insanoğlunu en güzel surette yaratmış, insana şükrünü ifa edemeyeceği birçok nimet vermiştir. Bunlardan biri de göz nimetidir.

İSMAİL İHTİYAR

Allah Teala insanoğlunu en güzel surette yaratmış, insana şükrünü ifa edemeyeceği birçok nimet vermiştir. Bunlardan biri de göz nimetidir. Allah (c.c) bizlere vermiş olduğu göz nimetini haramdan korumamızı emreder. Çünkü göz harama nazar ederse, kalp kararmaya başlar. Kararan kalp Allah (c.c) zikrinden gafil olur. Gaflete düşen kişi ibadetlerini hakkıyla yerine getiremez ve nefsinin esiri olur. Hz. Ali (r.a) göz ile ilgili şöyle der: “Gözler, şeytanın insanı harama düşürmek için kullandığı tuzaklardan biridir. Gözler organların en süratli etki edeni ve en fazla zarara uğratanıdır. Kim bütün organlarını Rabbine itaat etme yolunda kullanırsa, amacına ulaşır. Kim de organlarını dünyevi tatlara ulaşma uğrunda nefsine teslim ederse, amellerini boşa çıkarmış olur.” (İmam Gazali, Mükaşefetü’l-Kulub, s. 129)

Akrabayı Ziyaret Cennete Yaklaştırır

Bir gün bedevinin biri Rasulullah’ın (s.a.v) karşısına gelerek “Ya Rasulallah! Cennete yaklaştırıp cehennemden uzaklaştıracak bir amel öğret bana” deyince, Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v) cevaben: “Allah’a ibadet et, O’na ortak koşma, namazlarını kıl, zekatını ver ve akrabalarını ziyaret et” buyurmuştur. (Buhari, Edeb, 10)

Kulluğun Temeli

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.