Dekorasyonda Özgür Dönüşümler

Zamanla kırılan, takımı bozulan bardaklarınız olmuştur. Biz, “Kalpler kırılmasın” diyerek kalan sağları değerlendirelim.

YEŞİM ŞENTÜRK

Yeni fikirler bulma konusunda sosyal medyanın nimetlerinden sıklıkla faydalandığımız bir gerçek. Beğendiğimiz fikirleri yine aynı mecradaki klasörlere kaydedip ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda dönüp tekrar inceleyebiliyoruz. Peki ya bu fikirleri hayata geçirebiliyor muyuz? Cevap olumsuzsa, bu pasif “beğenip geçme” halinin genellikle şu nedenlere dayandığını söyleyebiliriz: Ya yeterli zamanı bulamıyoruz ya da cesaretimizi toplayamıyor, iyi bir netice elde edememekten çekiniyoruz. Oysa yenilenmek, beğendiğimiz fikirleri hayatımıza geçirmek o ilk adımı atmaktan ibaret. Gerisi geliyor zaten.

Sandık Her Devirde Yaşayabilir

Yenilenmeye eskiyi dönüştürerek başlamaya ne dersiniz? Belki hala annenizin evinde içi eşya dolu sandıklar vardır. Bu defa sandıktan çıkanlar değil, sandığın bizzat kendisine ihtiyacımız olacak. Sandığı istediğiniz renge boyayıp antik altın yaldızlarla, değişik tekniklerle eskitmesini yaparak oturma odası ya da salonda bir TV ünitesine dönüştürebilirsiniz. Misafirlik yemek takımınızı, fazla eşyaları rahatlıkla içine yerleştirebilirsiniz. Bir fiskos sehpası olarak hayal ettiğinizde ise biriktirdiğiniz dergileri, kitapları yine içinde saklayabilir ve üstünü birkaç saksı, çiçek ya da dekoratif obje ile hareketlendirebilirsiniz. Eşyanın yatak odasından salona transfer olması, eşya yenilemede (dönüştürmede) cesaret etmesi en kolay eylemdir. Boyamak ise son derece keyifli…

Mobilyalar Rolleri Değiştirebilir

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.