Anne, Benim İnce Ayarlarım Tam mı?

Çocukların büyürken bedensel gelişimi her ebeveyn için büyük önem taşır. Boyu, kilosu, saçının uzunluğu, yürümesi, konuşması hepsi bir bütün halindedir ve zaman içerisinde gelişim gösterir.

PERİHAN MURAT

Çocukların büyürken bedensel gelişimi her ebeveyn için büyük önem taşır. Boyu, kilosu, saçının uzunluğu, yürümesi, konuşması hepsi bir bütün halindedir ve zaman içerisinde gelişim gösterir. Bu evrelerin her birinde çocukların gelişimini etkileyen faktörler bulunur. Ancak bedensel gelişim çocuğun sadece boyunun uzaması ve gereken kiloyu alması değildir. Çocukların küçük kas hareketlerini geliştirmesi de gerekmektedir. Bunlar çoğunlukla el ve parmakların oluşturduğu hareketlerdir. Çocukların kalem tutma, makas kullanma, ayakkabı bağlama, yazı yazma, düğme ilikleme gibi ince işleri yapabilmelerini sağlar. 2 yaşından sonra görülen ince motor gelişimi bazı çocuklarda daha yavaş ilerler. Bu durum, çocukların gündelik hayatını etkileyebilir. Özellikle okul çağına kadar ilerleme hızı dikkate alınıp konuya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bazen ebeveyn olarak fazla korumacı, fazla “yapıcı” olabiliyoruz. Bu yapıcılık, “Sen yapma çocuğum, ben yaparım”cılıktan başka bir şey değildir. Çoğumuz minikler döke saça ve bekleye bekleye yemek yerken sabrımız kalmadığı için kendimiz yedirmek istiyor; onların dakikalarca uğraşarak giydiği kıyafetlerini, ayakkabısını kendimiz giydirmeyi tercih ediyoruz. Bu da onların hazıra alışmasına, ince motor gelişiminin yavaşlamasına sebep oluyor.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.