Dayanılması Zor Bir İşkence Türü: Gün Boyu “Mızıldanma”

Çoğu anne baba yarım saat kadar süren ve apartmanı ayağa kaldıran bir ağlama krizini; insanın ruhuna işleyen, enerjisini sömüren ve yorgun düşüren, gün boyu süren mızıldanmaya tercih edebilir.

AYZIT ULUAT

Her çocuk bebeklikten belli bir yaşa kadar az ya da çok mızıldanır. Bebekken “huysuzluk” olarak görülen mızıldanma, çocuk büyüdükçe daha da çekilmez bir hal alır. Çoğu anne baba yarım saat kadar süren ve apartmanı ayağa kaldıran bir ağlama krizini; insanın ruhuna işleyen, enerjisini sömüren ve yorgun düşüren, gün boyu süren mızıldanmaya tercih edebilir.

Ebeveynler ufaklığın mızıldanmaması için onun her istediğini yapsalar da kalıcı bir çözüm bulmakta zorlanırlar. Bu mızıldanmaların sebebi bazen ilgi ve sevgi beklentisi bazen her istediğini yaptırma mücadelesi bazen de sadece alışkanlık olabiliyor. Anne babalar sorunun kaynağını tespit edip çözüm odaklı olurlarsa mızıldanma problemini en aza indirebilirler.

Yeterli İlgiyi Görüyor Mu?

Küçük çocuklar “Anneciğim, babacığım bana ilgi gösterir misin?” gibi bir isteği gün boyu mızıldanarak belli edebilirler. Bu uzun mızmızlık hali son derece can sıkıcı olsa da oynanan oyunlardan, birlikte şakalaşma ve gülüşmelerden sonra azalıyorsa yahut geçiyorsa, sorunun ilgi bekleme kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz.

Kendi Kendine Eğlenebiliyor Mu?

Bazı çocuklar aşırı ilgi ile büyüdükleri için kendi kendilerine vakit geçirmeleri zordur. Bu yüzden ebeveynlerine bağımlı hale gelirler. Oysaki bebeklerin duygusal zindelikleri için kendi başlarına vakit geçirmeleri oldukça önemlidir. Bağımlı olan bebekler, ebeveynlerinin işi olduğunda yapacak hiçbir şey bulamadıklarından mızıldanmaya başlarlar. Bunu önlemek için bebekler ara ara “kontrollü olarak” tek başlarına vakit geçirmeye alıştırılmalıdır.

Açlık ve Uykusuzluk Önlenmeli

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.