Çiçeği Burnunda Damatlara Ömürlük Tavsiyeler

Değerli damatlar, hatun kısmısı karmaşık devrelerden oluşur. Bazen bir şey der ama farklı bir şey demek ister; eğer uyanık olmazsanız da bu olay sizin beyninizde patlar.

AYŞENUR USLU

Sevgili okuyucularım, bu ayki yazımda “yeni başlayan” damatlarımız için evliliğin ilk yılında huzur sağlayıcı önerilere değinmek istedim. Yani sadece mizah yapmak için değil, çiçeği burnunda damatlar için faydalı bir eser ve yeni gelinlerimize de büyük hizmet olsun diye kaleme alındı bu konu.

Muhterem damat kardeşlerim, içinde bulunduğunuz durumu araştırdım öğrendim, evde annenizin size olan yoğun ilgisinin karşılıksız kaldığı günler geride kaldı. Yaptığı yemeğe gömülüp tabağınızı bitirdiğinizde, sadece bu iştahlı görüntünüz için bile sevinçten ayakları yerden kesilen kadının yerine, bambaşka beklentileri olan sevdiceğinizlesiniz şimdi. Korkmayın, ürkmeyin; zira hayat kurtaran tüyolar geliyor!

Dikkatinizi Yüksek Tutun, Alıcılarınızı Dört Açın:

Yeni gelinlerin son dönemlerde öne çıkan en büyük özelliği süslü püslü sofralar hazırlamalarıdır. Hafazanallah, ekmeği kurdele ile bağlayıp üzerine fiyonk atanlarını bile gördü bu gözler. Oysaki siz erkekler olaya sadece karın doyurmak açısından bakıyorsunuz. Olsun, nasıl olsa bir şekilde doyarsınız. Siz tavsiyelerimize kulak verin ki mutlu kalın. Bir kere ne olursa olsun, hazırlanan sofrada “en az üç” şey tespit edip övgüler yağdırın. Bunu sofradaki kompozisyonu komik bulsanız dahi büyük bir ciddiyetle yapın. Korkmayın, bunlar ilk zamanlarda yapılan jestlerdir ve süreklilik arz etmez.

Yemeğe Sakın Saldırmayın:

Evet, biliyoruz ki tüm gün çalıştınız ve eve kurtlar gibi aç geldiniz, eve girer girmez aldığınız yemek kokusuyla da iyice coştunuz ve hemen sofraya geçtiniz. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi KASIM 2018 sayısında.