Okul Zili Hepimiz İçin Çalıyor

İyisi mi siz çocuklarınızı da “Odayı Okula Hazırlama” projesine dahil edin. Yapılacakları birlikte yapın, odalarının sorumluluğunu almalarını sağlayın.

GÜLNAR AKBULUT

Okulların açılması yalnız çocuklarımızı değil, hayatın akışını değiştirerek ailenin tüm fertlerini yakından ilgilendiriyor. Dilerseniz bu değişimleri yakından tahlil edelim, bakalım ailemizde kimleri neler bekliyor?

Annelerin Gündemi

Yaz tatili boyunca geç kalkmaya alışan çocukları sabah erkenden kaldırmanın, dolayısıyla gece erken yatırmanın sorumluluğu çoğunlukla annelerin omuzlarındadır. Annelere tavsiyemiz, bu idmanlara okullar açılmadan en az bir hafta önce başlamaları yönünde. Gece yatış ve sabah kalkış saatini yavaş yavaş, yarımşar saat öne çekerek çocukları yeni düzene alıştırabilirler.

Çocukların çamaşırları, ütüleri, genel temizliği kadar odalarının derlenip toparlanması da maalesef annelere düşen işler arasında. Odalarının ders çalışmaya hazır hale getirilmesi, yazdan kalan oyuncak, tatil kitapları vb. fazlalıkların ortadan kaldırılarak yeni gelecek bir yığın kitap defter ve malzemeye boş yer açılması gerekecek. Ne kadar elden çıkartılırsa çıkartılsın, ıvır zıvırı hiç bitmeyen çocuk odaları daha dağılmadan önlem alınması gereken mekanlardan. İyisi mi siz çocuklarınızı da “Odayı Okula Hazırlama” projesine dahil edin. Yapılacakları birlikte yapın, odalarının sorumluluğunu almalarını sağlayın.

Babaların Gündemi

Babaların okul açılmasıyla birlikte başta maddi anlamda yükleri artıyor. Burada özellikle evin harcamalarını koordine eden anne ile bir araya gelip iyi bir gelir gider planlaması yapmaları gerekiyor. Bazen çocukların temel ihtiyaçları yanında lükse kaçan istekleri olabiliyor. Babaların bu konuyu çocuklarıyla samimiyetle konuşma yolunu tercih etmeleri gerekiyor. İhtiyaçlarımızın fazlasını almanın doğru olmadığını, bazı masrafların sonraya ertelenebileceğini, israf kavramını çocuğa güzelce anlatmak fertleri gereksiz bir yükün, stresin altına girmekten kurtarıyor.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2018 sayısında.