Necla Yadigar Bigün

İki kız annesi Necla Yadigar Bigün 62 yaşında, Sivaslı, İstanbul’da yaşıyor. Başından pek çok imtihan geçmiş.

SEVDA DUMAN

İki kız annesi Necla Yadigar Bigün 62 yaşında, Sivaslı, İstanbul’da yaşıyor. Başından pek çok imtihan geçmiş. Hastalık, çeşitli zorluk ve imtihanlara gösterdiği sabırla, teslimiyetiyle örnek olup hamdetmeyi hatırlatıyor bizlere.

Yaşadığım Üzüntü Hiç Geçmeyecek Sandım

19 yaşındayken nişanlandım. Nişanlım askere gitti, askerliğinin bitmesine on beş gün kala vefat haberini aldık. Çok sevmiştik birbirimizi, yıkıldım tabii. Bir daha hayat boyu bu üzüntü geçmeyecek sandım. Sonra ablamı kaybettim, 36 yaşındaydı. Annemi ve babamı da kaybettim sonraları. Allah beni en sevdiklerimin acısıyla sınadı. Ben de Allahıma sığındım.

Evlatlarıma Hem Anne Hem Baba Oldum

Allah nur içinde yatırsın, kavuşamadığım nişanlım çok iyi, çok güzel bir insandı. Onun vefatı sanki diğer imtihanlarımın başlangıcı gibiydi. İki sene sonra ailemin isteğiyle yeniden nişanlanıp evlendim. Bu evliliğimden çok çektim, iş gereği sürekli şehir değiştirerek yaşadık. Bir düzen kuramadık, çok yıprandım ama yine de sabrettim. Yuvamı korumaya çalıştım. Eşim yurt dışına çalışmaya gitti, sonra olanlar oldu. Yaptığı yanlış tercihler sebebiyle ayrılmak zorunda kaldık.

Bu dünya imtihan dünyası. Kimi para ile imtihan olur kimi sağlıkla, kimi evladıyla kimi eşiyle. Benim imtihanım hep eşten yana olmuştur. Şöyle inanıyorum, Allah sevdiği kuluna dert tasa verir. Bize düşen de hamdetmek, sabretmektir.

Sonra bu iki kızımın babasıyla evlendim. 22 yıl geçindik. Sorunlar yaşamadık mı? Yaşadık elbette ama dediğim gibi insan sabretmeyi bilirse, idare etmeyi bilirse bir şekilde yolunu buluyor geçinmenin. Ben hep önce anne olmaya çalıştım. Bu eşim de yurt dışına gitti, sonra evlatlarıma hem anne hem baba oldum.

Hamdolsun, Çok Anne Duası Aldım

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2018 sayısında.