Evi Yuva Yapan “Anne Mamulleri”

Domatesle biberin uyum içerisinde bir araya gelmesinden oluşan hayat kurtarıcı yemektir. Kahvaltıdan öğle yemeğine, ikindi çayından akşam yemeğine kadar her öğünde kendini sevdirebilir.

PERİHAN MURAT

Menemen: Domatesle biberin uyum içerisinde bir araya gelmesinden oluşan hayat kurtarıcı yemektir. Kahvaltıdan öğle yemeğine, ikindi çayından akşam yemeğine kadar her öğünde kendini sevdirebilir. Ülkemiz sınırlarında standart bir evde hiçbir şey yoksa “menemen” vardır. İşte o menemenler ki domatesin, biberin zamanının geçtiği mevsimlere hazırlıksız yakalanmaktan korkan annelerimizin mini mini kavanozlarda vakumlayıp sakladığı, kışın ortasında baharı getiren zor günlerin velinimetidir. Menemen soğanlı olur, soğansız olur fikir ayrılığı ise tartışma konusudur. En samimi dostu öğrencilerdir. Annelerinden uzak, öğrenci evlerinde kalan yavrucaklara, kendi memleketinin domatesinden, biberinden yapılan menemenin kokusu bile zihin açıklığı verebilir.

Erişte: “İtalyanların spagettisi varsa, bizim de eriştemiz var” diye kendimizi uluslararası mutfak camiasında savunma sebebimiz, ince ince kesip itinayla kurutulan, el emeği göz nuru hamur işimizdir. İsmi, köken olarak “şerit şekilde kesilen, bükülen hamur” manalarına gelen “rişte” kelimesinden türemiştir. Her hamur işi meşakkatlidir ama erişte, ince işçilik isteyen, profesyonel ellere ihtiyaç duyan, hassas bir mamuldür. Hamurun açılmasından kesilmesine, saklanmasından pişirilmesine kadar her aşamasında belirli kurallara uymak gerekir. Hazır makarnalara benzemesiyle yapımı çok kolaymış gibi gözükür lakin lapa gibi olma ihtimali yüksektir, “Bu hiç olmamış ama eline sağlık” lafını duyma riski taşımaktadır. Bu sebeple herkesin harcı olmayan el lezzetiyle cuşa gelen mantı, ev baklavası, katmer gibi birinci sınıf hamur işleri klasmanında kendine yer edinir.

Turşu: “Sirke mi, limon mu?” tartışmasıyla yüzümüzü gülümsetir, tadıyla ekşitir. Çeşit çeşit sebzeden hatta meyveden bile yapılabilir. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2018 sayısında.