Atılamayan Yoğurt Kapları ve Kullanım Alanları

Plastik yoğurt kapları eve gelen misafirin yanına yiyecek koymak, uzun yola çıkanlara yolluk hazırlamak gibi durumlarda majör kolaylık sağlar. Malumunuz, diğer türlü evdeki pasta börek bir tabak ile gönderilecek ve o tabağın bir de dönüşü beklenecektir. Yoğurt kapları hem dökülmeyi engelleyen kapak konforu hem de kolay feda edilebilirliği ile hanımlarımızın bu alanda gözbebeği olmuştur.

AYŞENUR USLU

Pek sevgili okuyucularımız; bayramlar, yazlar, tatiller devirdik birlikte çok şükür. Allah’ın izniyle yeniden yepyeni bir sezona daha başladık. Okullar açıldı, çarşılar canlandı, çalışanların izinleri bitti, tastamam oldu tüm ofisler. Sanki yaz tatili başladığında hepiniz bir yerlere gitmişsiniz de ben hep sizi beklemişim de, şimdi de geri dönmüşsünüz gibi seviniyorum yılın bu zamanında.

İşte tam da bu kavuşma sevinciyle, bu ay sizler için çok eğlenceli bir konuyu masaya yatırıyoruz. Hemen her evde görülmekte olan, annelerin tutumluluklarıyla başlayıp sonrasında kara sevda haline gelen huylarından birini inceleyeceğiz.

Efendiiim, bu ülke topraklarının kadınları çok değil bir kuşak öncesinde büyük yokluklar görmüş bir neslin evlatlarıdır. Yokluğun ne demek olduğunu iyi bildiklerinden varlıkta dahi israftan kaçınırlar. Ellerindekileri mümkün olduğunca çok amaçlı kullanarak alışveriş kalemlerini eksiltmeye çalışırlar. Bunun en gözle görünen örneği “saklama kapları”dır.

Saklama kabı bir kadın için mutfağın can damarıdır. Kalan yemeklerin, tencere gibi buzdolabında büyük yer kaplayan hacimli kaplar yerine daha küçük kaplara konulma ihtiyacı, saklama kabının serüvenini başlatır. Bu kaplar son derece ergonomiktir. Cam, emaye, plastik gibi çeşitleri vardır. Matruşka mantığıyla iç içe geçen onlarca kap, tek kabın içinde toplanarak hanımlara rahatlık sunar. İlk zamanlar bunlardan heyecanla birkaç takım alan hatun kişiler, daha sonra bakış açılarını geliştirip sınırları kaldırarak saklama kaplarına para vermektense, saklama kabı olarak kullanabilecekleri evsel atıklara yönelmişlerdir. İşte bu yönelim de zaman içinde adeta bir kara sevdaya dönüşmüştür.

Sınırsız Kullanım

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2018 sayısında.