Aida Begiç: “Sizi Bu Filmi Çocuklarınızla Birlikte İzlemeye Davet Ediyorum”

İnsanı, iç saflığını anlatan bir film “Bırakma Beni”. İzleyicileri göremeyecekleri hikayelere, o hikayelerin onlarcasına doğru başka bir yolculuğa çıkarıyoruz. Onlara, evlerine döndüklerinde yetimleri başka bir perspektiften algılayabilmelerine yardımcı olabilecek güzel bir manevi mücevheri sunabilmiş olmayı umut ediyoruz.

MÜZEYYEN YILDIZ

“Kar” (Snijeg-2008), “Çocuklar” (Djeca-2012) ve Saraybosna’nın Köprüleri (Bridges of Sarajevo-2013) gibi filmlerle adını duyuran, ödüllü Bosnalı yönetmen ve senarist Aida Begiç’le, yapımcılığını Beşir Derneği’nin üstlendiği “Bırakma Beni” (Never Leave Me-2017) hakkında samimi bir röportaj gerçekleştirdik. 21 Eylül’de vizyona girecek filmle ilgili merak ettiklerimizi sorduğumuz, projenin detaylarını ve özel anılarını bizimle paylaşan yönetmen Begiç’in verdiği cevaplardaki samimiyet, filmin başarı nedenini de açıklar nitelikte…

Beşir Derneği sponsorluğunda çektiğiniz “Bırakma Beni” (Never Leave Me) adlı film henüz bir proje halindeyken sizi en çok heyecanlandıran neydi? Yetim hikayesi miydi mesela? Çünkü daha önce de filmlerinizde yetimleri konu alan hikayeleri ekrana taşımıştınız.

Her şeyden önce Beşir Derneği ile ortak bir projede yer almaktan, onlar tarafından davet edilmekten onur duydum. Yardıma muhtaç insanların daima yanında olduklarını, o temiz niyetlerini ve yaptıkları güzel hizmetleri bildiğimden bu projenin bir filmden çok daha fazlası olacağına da inancım tam oldu. Önceki filmlerimde yetimleri konu edinme tecrübelerim oldu; fakat kültürlerini, dillerini yeterince bilmediğimden meseleyi ele almak benim için biraz zordu. Bu projede Beşir Derneği’nin desteği tam olarak benimleydi. İşe Türkiye’nin sınırdaki şehirlerine gidip yetimlerle, dul kadınlarla görüşerek başladık. Çalışmalarımıza atölyelerle devam ettik ve daha sonra filmi çekmeye başladık. Böylece başından beri bu inanılmaz yolculukla yetimlerin, benim ve hatta bizimle birlikte projede yer alan farklı milletten tüm ekip arkadaşlarımızın hayatını değiştiren o güven ve dürüstlük ortamı, o güzel ruh bizimleydi.

Şanlıurfa’da film çekmek sizin için nasıl bir deneyim oldu? Ayrıca Türkiye’de çalışmak, bu projeyi birçok farklı milletten insanla ekip olarak hayata geçirmek sizde güzel anılar bıraktı mı?

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi EYLÜL 2018 sayısında.