Yaz Gelince Meydana Çıkanlar-II

Termos: Isı yalıtımlı kap olarak bilinen termoslar yaz aylarında dolapların üst raflarından indirilir. İçindekini hem sıcak hem de soğuk tutabilme özellikleri, termosları pikniklerin demirbaşı haline getirir.

PERİHAN MURAT

Termos: Isı yalıtımlı kap olarak bilinen termoslar yaz aylarında dolapların üst raflarından indirilir. İçindekini hem sıcak hem de soğuk tutabilme özellikleri, termosları pikniklerin demirbaşı haline getirir. Öyle ki buz gibi limonatayı, ayranı ona emanet ettiğimiz gibi yaz sıcağına inat “Çivi çiviyi söker” diyerek sıcacık çayımızı da ona emanet ederiz. Sıcakta çay içme fikrine sıcak bakmayanlar olabilir aramızda, ancak bilimsel olmasa da duygusal olan “Çay harareti alır” tesellisini unutmayalım. Zira çay sıcak içilir; dostlarımızla daha çok içilir, yani yaz-kış demeden afiyetle hep içilir. Çayımız ince belli bardakta, dostlarımız hep yanımızda olsun…

Hamak: Sadece bebelere değil herkese hitap eden, görünce iç geçirdiğimiz, iplerle kurulmuş bez ya da örgülü, daldan sarkan beşik formatıdır. Piknik ekipmanından sayılır, olmazsa olmaz değildir belki ama olursa pek güzel olandır. Sıcak havalarda ağaçların arasında kendi kendini serinletebilme özelliği olduğu için “hamak sevdası” olur. Piknikçiler; hamağı kapanlar ve hamak sırası bekleyenler olarak ikiye ayrılır. Hamak kapanlar hamaktan ayrılmak istemezken hamak sırası bekleyenler tüm günü onları izlemekle geçirebilir.

Piknik Sepeti: Yaz aylarında piknik edevatını taşıyan, tercihen hasır ya da plastik sepetlerdir. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısında.