Şişeler, Kapaklar ve Daha Neler Neler…

Bu ay plastik şişe kapaklarını “Atmayın, biriktirin” diyoruz. Çünkü sizler için hazırladığımız, çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz beş güzel geri dönüşüm projesi için lazım olacaklar.

MÜZEYYEN YILDIZ

Evlerimiz plastik, kağıt ve cam malzemeleri eritip ilk hallerine, birer ham maddeye dönüştürecek fabrikalar değiller elbette. Fakat artık işe yaramadığını düşündüğümüz bu malzemeleri bir araya getirerek ortaya koyacağımız nice fikir; eğlencenin, pratik düşünme ve el becerisinin yuvamıza dönüşünü sağlayarak geri dönüşüme de pekala katkı sağlayacaktır. Bu ay plastik şişe kapaklarını “Atmayın, biriktirin” diyoruz. Çünkü sizler için hazırladığımız, çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz beş geri dönüşüm projesi için lazım olacaklar.

Kapaktan Saat Olur mu?

12 adet aynı boyda pet şişe kapağını, büyük bir kavanoz kapağının etrafına çiçek şekli olacak şekilde dizin ve silikon tabancasıyla yapıştırın. Her bir şişe kapağı saatin bir rakamını temsil ederken, ortadaki kavanoz kapağında raptiyeyle tutturduğunuz akrep ve yelkovan yer alacak. Akrep ve yelkovan için renkli plastik kaşık saplarını, dondurma çubuklarını kullanabilirsiniz. Rakamları kapakların üstüne ister keçeli kalemle yazın, ister renkli çıkartmalar kullanın. İşte, çocuğunuza saati okumayı öğrenebileceği kendi el üretimi oyuncağını yapması için yardımcı oldunuz bile.

Boya Paleti Yapıyoruz

Büyükçe bir yoğurt kovası kapağını alıyor, üzerine aynı boyda yedi adet şişe kapağının sığacağı genişlikte, aralıklarla yuvarlaklar çiziyoruz. Bu arada başparmağımız için gerekli yeri de unutmuyoruz. Kapakların yerleri ve parmağınız için açacağınız boşluk tamamen tercihinize kalmış.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısında.