Nuran Ünlü

Nuran Ünlü 1961 doğumlu, Artvin’li. Kırk yıllık evli, evlenip gelin geldiğinden beri Bursa Gemlik’te yaşıyor.

SEVDA DUMAN

Nuran Ünlü 1961 doğumlu, Artvin’li. Kırk yıllık evli, evlenip gelin geldiğinden beri Bursa Gemlik’te yaşıyor. Eşi mahalle muhtarı. Dört erkek evladı olan Nuran Hanım, çocuklarından razı olduğunu samimiyetle dile getirirken şu cümleleri eklemeyi de ihmal etmiyor: “Çocuklarımı okutmak için çok çabaladım, çalıştım, uğraştım; danteller ördüm. Hamdolsun, şimdi yuvalarını da kurdular. Vatana, millete, anasına babasına hayırlı evlatlar oldular. Bir anne daha başka ne ister ki evladım?”

Çocukluğumun Bayramları

En çok bayramları özlüyorum evladım. Köyümüzde bayramlar çok güzel geçerdi. Kız kıza eğlenirdik bayramlarda. Önce kapı kapı gezer, el öper, şeker toplardık. Bizim köyün meydanında “avlu’’ dediğimiz kapalı bir yer vardı. Orada köyün kızları toplanır, türküler söyler, bayramı kutlardık. İşte bu yüzden köyümün, çocukluğumun bayramlarını çok özlüyorum. Bir bayram, komşu akrabamızın evinde hanımlar arasında eğlence yapılacağı haberini aldık. Babamdan izin almamız gerekiyor tabii gitmek için. Baba evde otorite, ne derse o. Direkt ona soramayız zaten. Anneme sorduk, o da “Babanız izin ederse gidin” dedi. Nasıl heyecanlıyız ama! Babam izin vermedi. Gidemedik. Çocuğuz işte, aklımız orada kaldı. Ev de yakın ya, sesler geliyor… Sabaha kadar pencereden o evi izlediğimizi hatırlıyorum.

Bizde “Evet” Vardı, “Edep” Vardı

Kayınvalidemle on sekiz yıl yaşadım. Bizde “hayır’’ diye bir cevap yoktu kızım. Büyükler söyler, biz hiç itiraz etmeden yapardık. Yapamayacağımız bir şey olsa bile “tamam” der, yapmaya çalışırdık. Bizde hep “evet’’ vardı, “edep’’ vardı.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısında.